Sosyal Sıhhiye

Sinir Ağrısı Nedenleri – Nevralji nedir?

12 Aralık 2017
nevralji

Nevralji, çeşitli nedenlerle belli sinirler üstünde oluşan, özel bir ağrı tipidir.

“Nevralji” sözcüğü, “sinir boyunca” anlamına gelmektedir. Kendi başına bir hastalık olmaktan çok, bazı hastalıklar sırasında belli sinirler üstünde ağrı yapan bir belirtidir.

Nevralji ağrısı, bedenin belli bir bölgesinde hissedilir; genel bir ağrı değildir. Uyumayı ya da dikkati toplamayı engelleyecek ölçüde rahatsız edici bir ağrıdır. Hatta bazen, hastayı kıvrandıracak kadar şiddetli olur.

Nedenler

Nevralji, bir sinirin tahrişle uyarılması ve işlevindeki bir aksama sonucu oluşur. Bu, nevritte olduğu gibi sinirin iltihaplanmasına ya da sinir yakınlarındaki bir enfeksiyona ve apseye (dişteki apsenin yol açlığı ağrıda olduğu gibi) bağlı olabilir. Sinirdeki iltihap, yani nevritin yol açtığı nevraljinin en bilinen örneği zonadır.

Sinire baskı yapılması da ağrıya yol açar. Baskı yüzünden oluşan ağrıların en yaygın nedenleri, kırık bir kemiğin, tümörün ya da kanama sonucu biriken kan kütlesinin, sinire baskı yapmasıdır.

Siyatik ağrısının nedeni beldeki omurlararası diskin yerinden kayıp siyatik sinirinin köküne baskı yapmasıdır.

Nevralji oldukça yaygın bir sorundur. Aşağı yukarı herkes hafif ya da ağır nevralji ağrısını bilir. Ağrı bedenin bir bölgesinin, apansızın döndürülmesiyle bir sinir gövdesinin gerilmesi ya da sıkışması yüzünden de oluşabilir. Bazen de soğuk etkisiyle sinirin iltihaplanması ağrı yapar. Bu durumlarda, ağrıyı dindirme dışında bir tedavi gerekmez. Sorun bir iki gün içinde kendiliğinden düzelir. Ancak ağrının birkaç günde geçmediği her durum doktora bildirilmelidir.

Belirtiler

Yüz nevraljisi, bilinen en ciddi nevralji tiplerinden biridir. Ağrıyla birlikte yüzdeki kasların hızlı bir biçimde, spazm halinde kasılması söz konusudur. Daha çok ileri yaşlarda görülür. Genellikle yüzün bir yanında, alında, yanaklarda, dudak ve çenelerde bir dakikadan kısa süren spazm biçiminde ağrı oluşur. Ağrı çiğneme, sümkürme, yüzün yıkanması ya da açık bir pencereden giren soğuk hava etkisiyle haşlayabilir.

Şiddetli nevralji, ilerlemiş frengide de olabilir. Apansız, şiddetli bir ağrı hissedilir. Genellikle bacaklarda ya da göğüste görülür ve kalp krizi ya da ciddi bir karın içi sorunu sanılabilir.

Nevraljinin en yaygın görüldüğü hastalık zonadır. Genellikle ağrı, zonaya özgü döküntülerin görülmesinden birkaç gün önce başlar. Ağrı ve belirtileri oluşturan döküntüler, etkilenen sinir boyunca uzanır. Zona yüz, boyun, göğüs ve beldeki sinirlerde olur.

Tedavi

Ağrının dindirilmesinde “fentoin” ‘‘karbamazepin” adlı ilaçlar kullanılır. Ağrıyı dindirmenin bir yolu da siniri işlevsiz kılmaktır. Bu da sinire alkol enjeksiyonu yapılarak ya da sinir kesilerek gerçekleştirilir. Cerrahi olarak sinirin alınması da olanaklı, hatta kesin bir çözümdür; ama ilgili bölgenin bütünüyle duyudan yoksun kalması gibi bir sakıncası vardır.

İlerlemiş frengi vakalarındaki ağrıyı dindirmek için B12 vitamini enjeksiyonları ile karbamazepin tabletleri kullanılır.

Eğer nevraljinin nedeni disk kayması gibi bir nedenle sinire baskıya bağlıysa, dinlenme, fizik tedavi ya da cerrahi girişim sorunu çözer.

Benzer yazılar

yorum yok

Yorum yaz