Sosyal Sıhhiye

Romatizma Nedenleri ve Tedavi

26 Mart 2018
romatizma

Romatizma, geniş kapsamlı bir terimdir; çeşitli ağrı ve sızılar ona bağlanır. Oysa romatizmada başlı başına bir hastalıktan çok bir dizi belirti söz konusudur.

Romatizma, eklemlerin ve eklem çevresindeki yapılar olan kasların, kirişlerin, bağların ağrımasına verilen genel bir addır Kendine özgü bir durumdan çok, bir grup belirti söz konusudur.

Eklemlerin şişmesi, ağrıması, katılaşması, duyarlık kazanması gibi durumlara genellikle “romatizma” denir. Ancak, söz konusu belirtiler sorunun altında yatan nedeni açıklamadığı için, doktorlar günümüzde bu ağrı nedenlerini değişik adlarla birbirinden ayırırlar.

İki tip romatizma vardır: Eklem romatizmaları ve eklem dışı romatizmalar Eklem romatizmalarında, eklemde, eklem kapsülünde ya da eklem kıkırdağında bir bozukluk söz konusudur.

Eklem dışı romatizmalar ise, eklem çevresindeki kiriş ve bağlar gibi yapılardan kaynaklanan, iltihaba bağlı ağrı durumlarıdır.

Nedenleri Romatizma belirtileri birçok hastalığın seyri sırasında oluşabilir; bu tur hastalıklar ‘’romatizmal hastalıklar” adı altında toplanır. Bunların en fazla görüleni eklem romatizmalarına neden olan osteoartrit, romatoit artrit, juvenil artrit ve ankilozan spondilit’tir.

Eklem dışı romatizma hastalıktan arasında ise, bursit ve fıbrozit (kaslardaki bağ dokusunun iltihabı) sayılabilir.

Tedavi

Romatizmanın tedavisi,tanıya ve altta yatan nedene bağlıdır. Tanı yöntemi olarak genel fiziksel muayene ve kan tahlillerinden yararlanılır.

Eklem dışı romatizma vakalarının çoğu kendiliğinden ya da dinlenmeyle geçer.

Uzun süreli vakalarda sıcak tedavisi, egzersiz ve kortizon enjeksiyonları yararlı olur.

Eklem romatizması ise, daha ciddi bir durumdur; bu vakalarda daha uzun tedavi ve dinlenme gerekir Ağrılı ekleme kortizon ve ağrı kesici ilaçlar enjekte edilir. Bazen fizik tedavi uygulanır. Tanıya göre başka yöntemler de uygulanabilir.

Benzer yazılar

yorum yok

Yorum yaz