Sosyal Sıhhiye

Reiter Hastalığı

12 Nisan 2018
reiter

Daha çok erkeklerde görülen bu hastalıkla idrar yolunda iltihabın yanı sıra romatizma ve göz iltihabı olur.

Reiter hastalığı ya da Reiter sendromu diye bilinen belirtiler grubu, XX yüzyılın başında Alman hekimi Han Reiter tarafından tanımlanmıştır ancak hastalığın nedeni hala kesin olarak anlaşılamamıştır.

Olası nedenler

Hastalık etkeni bir virüs olabilir ama virüs henüz saptanmamıştır. Öte yandan hastalığın, “non-spesefik ertrit” diye bilinen ve cinsel ilişkiyle bulaşan bir idrar yolları enfeksiyonunun komplikasyonu olması olasılığı üstünde de durulmaktadır ama bu da henüz kanıtlanmamıştır.

Belirtiler

Hastalığın, birbirinden farklı üç ana belirtisi vardır ve bu belirtiler, bir hastadan ötekine hafif değişikliklerle seyreder. Birincisi idrar yolundaki iltihaba bağlı penis akıntısıdır. Bu akıntı gri beyazdır ve non-spesifik üretrit adlı, cinsel ilişkiyle bulaşabilen idrar yolu iltihabınkine çok benzer.

İkinci belirti gözlerde kızartı ve ağrıdır. (iritis) Akıntı ile aynı anda ya da daha sonra başlayabilir. Ancak ana belirti romatizma ağrılarının oluşmasıdır ve bazen akıntıyla birlikte, bazen de bir kaç hafta sonra başlar Bütün eklemler etkilenebilir, ama genellikle dizler ile ayaklardaki, ellerdeki ve bileklerdeki eklemler zarar görür Hareket sırasında ağrı olur; eklemler şiş ve duyarlı hale gelir.

Hastada genel bir halsizlik ve ateş de olabilir. Bazı vakalarda hastalığa özgü deri döküntüsü ile ayak tabanlarında ve peniste kabarcıklar oluşur, deri kalınlaşır.

Tedavi

Hastalığı oluşturan bir mikroorganizma saptanamadığı için tedavi, belirtilerin geçirilmesinden öteye geçemez. Göz iltihabı antibiyotikti göz damlalarına idrar yolu iltihabı ise non-spesifik üretrit tedavisine iyi yanıt verir. Romatizma ağrısı ve eklemde iltihaba bağlı belirtiler için aspirin ile steroit olmayan anti- enflamaluar ilaçlar verilir.

Hastaya en fazla rahatsızlık veren romatizma belirlileri, başka ilaçlarla sonuç alınmadığında steroitlerle tedavi edilir.

Benzer yazılar

yorum yok

Yorum yaz