Sosyal Sıhhiye

Potasyum ve Bedenimiz

5 Mart 2018
potasyum

Potasyum Nedir?

Potasyum, bedende çok az miktarda bulunan, ama önemli rol oynayan, kimyasal bir maddedir.

Potasyum, metal elementlerden biridir ve bedende pozitif yüklü iyonlar elektronik taşıyan atomlar halinde bulunur. Bir başka basit element olan sodyumla birlikte, bedensel işlevlerde yaşamsal rol oynar.

Potasyumun bedendeki görevi Potasyum, sinir ve kas dokularının iş­lev görmesi açısından önemlidir. Hüc­re sıvısı içinde erimiş olarak bulunur. Buna karşılık sodyum, hücre dışında bulunur. Potasyumun hücrenin içinde­ki yoğunluğu ile sodyumun hücre dışın­daki yoğunluğu» hücre çeperinden gerçekleştirilen iletimden sorumludur. Böylece mesajlar bir sinir hücresinden ötekine geçirilebilir ve kas hücreleri ve­rilen elektriksel uyarıyla kasılabilirler. Potasyum hücre hacmi için de önem­lidir. Hücrenin içinde bulunan erimiş maddelerin büyük bölümünü oluşturdu­ğu için, eksikliği hücrenin büzülmesine ve görevini tam yapamamasına neden olur.

Bedenin potasyum dengesi

Her gün bedenden idrar, ter, dışkı ve ölü hücreler yoluyla oldukça fazla mik­­tarda potasyum yitirilir. Normal bir beslenmeyle, özellikle de et, meyve ve sebzeyle bu eksiklik karşılanır.

Bazı hastalıklar potasyum fazlalığı (hiperkalsemi), bazıları da potasyum az­lığı (hıpokalsemi) oluşturur. İki durum da ciddi sonuçlar doğurur: Kalp kasının işlevi ve kalp ritmi bozulur. Potasyum çokluğu genellikle böbrek hastalıkların­da, potasyum azlığı da beden fazla su yitirdiğinde ortaya çıkar İkisinin teda­visi de potasyumun dengelenmesiyle olanaklıdır.

Benzer yazılar

yorum yok

Yorum yaz