Sosyal Sıhhiye

Pitiryazis Nedir? Tedavisi

19 Ocak 2018

Pitiryazis oldukça yaygın ama zararsız bir deri kızartısıdır. Tedavi gerektirmez, genellikle bir-iki ay içinde kendiliğinden geçer.

pitiryazis

Pitıryazis ya da kızıl pitiryazis, virüsle oluşma olasılığı büyük olan bir deri döküntüsüdür. Hastalığı yapan virüs bulunamamıştır ama herkesle aynı biçimde seyretmesi, virüs kökenli oldu-ğu. düşündürtmektedir. Genellikle çocuktan ve gençleri etkileyen pitiryazis, en çok 10-15 yaşların-da olur. Hastalığa yatkınlık konusunda kızlarla erkekler arasında fark yoktur. Bir kezden fazla oluşması enderdir. Aile bireyleri arasında yayılabilir, ama hiç-bir zaman salgın yapmaz.

Belirtileri

İlk göze çarpan, leke biçiminde bir kızarıklıktır ve kol ile bacaklardan çok gövdede görünür. Bir ya da iki hafta sonra gövdeden başlayıp kol ve bacaklara yayılan daha geniş bir kızartı olur Lekeler, gül pembesi sivilceler ya da daha büyük oval lekeler biçimindedir; bazen ikisi bir arada görülür. Lekeler rahatsız edici ve genellikle kaşıntılıdır.

Hastalığın bütün belirtileri bunlardır; kızartılar bir iki ay içinde yok olur ve hasta iyileşir.

Tedavi

Kızıl pitiryaziste, yalnız kaşıntı belirtisi tedavi edilir. Sıcak banyodan kaçınmak ve kaşıntıya karşı kalamin losyonu gibi bir ilaç kullanmak yeterlidir. Hastalığa özgü bir komplikasyon yoktur. Kuramsal olarak bir enfeksiyon olduğu için, bulaşıcı olması gerekir; ancak bu, ender görülür. Tek sorun, tanının yanlış konması ve tedavi edilmesi gereken bir başka deri hastalığıyla karıştırılmasıdır. Bazı ilaçlar da pitiryazise benzer kızartılar yapabilir Sözgelimi sedef hastalığı ve ikincil frengi ile karıştırılabilir.

Kızıl pitiryazisin yarattığı rahatsızlık kalaminli losyonla giderilebilir. Hastalık başka bir tedavi gerektirmez.

(Kaynak Kitap: Doktorumuz Ansiklopedisi)

Benzer yazılar

yorum yok

Yorum yaz