Sosyal Sıhhiye

Pire İle Mücadele

14 Ocak 2018
pire

Pire ciddi hastalıklar yayabilen, zararlı bir yaratıktır.

Pireler, hayvanların derilerinde barınan ve kanlarını emerek yaşayan küçük böceklerdir. Yan m metre kadar sıçrayabildikleri için, yakalanmaları zordur. Bir pire bedenden atılsa bile, yeniden bedene sıçramak için uygun bir yerde bekler.

Özellikle insan kanını seven bir pire ansı vardır. “Putex irritans” ya da *insan piresi” denen bir pire türü, insanlarda barınabilen pire cinslerinden yalnızca biridir.

Tehlikeler

Sağlık ve temizlik standartlarının yükselmesi, böceklerin yok edilmesi konusundaki ilerlemeler ve hastalıklara karşı alınan önlemler, günümüzde pireyi ciddi bir sorun olmaktan çıkarmıştır. Geçmişte farelerin yaydığı veba büyük salgınlar yapardı. Günümüzde de, tehlikesiz olan bir tifüs türü (bilinen tifüs, öldürücü olabilen başka bir hastalıktır), farelerden insanlara bulaşabilmektedir. Ayrıca pireler, günümüzde de den enfeksiyonlarına neden olabilmektedirler.

Nasıl kan emerler

Besinim elde etmek için pire deriyi ısırır ve tükürüğünü kana verip kanın pıhtı lamasını engelleyerek, kanı emer, kaşınmaya neden olan, bu tükürük ve beden savunma mekanizmasının hafif bir alerjik tepki oluşturmasıdır.

Pire, açtığı delikten gelen kanın pıhtılaşmasını uzun süre önleyemediği için kan pıhtılaşınca başka bir delik açar. Bu yüzden. deride görülen çok sayıdaki ısırıklar (ek bir pirenin marifeti olabilir.

Tedavi

Alerjik tepki olarak kaşınma ve şişlik oluşur: Tedavi basittir, ısırığın temizlenerek kalamin losyonu sürülmesinden ibarettir. Antihistaminik bir ilaç da alınabilir. Ayrıca, kaşınmamaya dikkat edilmelidir; kaşıyarak deriye daha çok zarar verilir ve iyileşme gecikir.

Pirenin ortaya çıkarılması insanlara zarar veren yalnızca insan piresi değildir, hayvanların üzerinde yaşayan pireler de insanı ısırabilir. Buna neden olma olasılığı en fazla olan, evlerde beslenen hayvanlar ile fare, sığır, domuz ve tavukta bulunanlardır. Kedi piresi, köpeklerde ve insanlarda da yaşayabilir. Ayrıca köpeklerde bulunan pirelerin yüzde 6O’ı kedi piresidir. Gerçek köpek piresinin insanı ısırmasına ender rastlanılır.

Evlerinde kedi köpek gibi hayvanlar besleyenlerin, düzenli aralıklarla ev hayvanları için yapılmış özel ilaçlar kullanarak, hayvanlarındaki pireleri yok etmeleri gerekir.

(Kaynak Kitap: Doktorumuz Ansiklopedisi)

Benzer yazılar

yorum yok

Yorum yaz