Sosyal Sıhhiye

Perthes Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

12 Ocak 2018
perthes

Az rastlanılan Perthes hastalığı, beş ile on yaş arasındaki çocukların kalça eklemini etkiler, ağrıya ve topallamaya neden olur.

19IO’da Legg, Calve ve Perthes adlı üç cerrah, başka hiçbir hastalığı olmayan beş ile on yaşları arasındaki çocukların, büyümekle olan kalça eklemlerini etkileyen garip bir hastalığı tanımladılar (hastalık kısaca Pcrthes hastalığı diye anılır). Hastalık Legg-CaM-Perthes hastalığı olarak adlandırılır. Hastalık, büyüme sırasında kalça eklemine kan akışının bozulmasına bağlı olarak oluşur (kalça eklemini, uylukkemiği başı ile kalça kemiği oluşturur). Erkek çocuklar Perthes hastalığına kızlardan daha sık yakalanırlar. 1000 erkek çocuktan 1’inde görülmesine karşılık, bu oran kızlarda 4500’de l’dir. Perthes hastalığında vakaların yüzde onunda iki kalça birden tutulur. Hastalık dalgalanmalar gösterir; kısa süreli iyileşme dönemleri olur.

perthes hastaligi

Belirtiler

Perthes hastalığı kalça ekleminde ağrı, hareket sırasında kas spazmı ve topallamayla başlar. Çocuk, ağrılı olan kalça tarafına göre sağlam yanına daha uzun süre basar.

Tedavi edilmezse Perthes hastalığı, kalça ekleminde kalıcı hasara yol açabilir. Osteoartrit oluşur ve eğer durum ağırsa, oldukça erken bir yaşta yapay kalça eklemi takmak için ameliyat gerekli olabilir. Bu nedenle tek bacağına ağırlık vererek yürüyen her çocuk doktora gösterilmelidir.

Tedavi

Perthes hastalığının ideal tedavisi, hastalık geçene kadar kalçaya ağırlık vermemek, hasta kalçayı dinlendirmektir (bu süre, iki-üç yıl kadardır). Bu, kalça ekleminde biçim bozukluğu ya da kalıcı hasar oluşmasını önler. Genellikle hastalık alevlendikçe dinlendirilir. Bazen de metal atel gerekli olur.

Benzer yazılar

yorum yok

Yorum yaz