Sosyal Sıhhiye

Öksürük Şurubu Kullanımı Nasıl Olmalı?

29 Aralık 2017
oksuruk-surubu

Öksürük şurupları özellikle kuru, balgamsız öksürüklerin tedavisinde kullanılırlar.

Genellikle tatlı olan öksürük şurupları, aşağı yukarı herkesin bildiği ilaçlardandır. Genellikle bal ya da benzeri maddeler içerirler ve kuru, tahriş edici öksürüğü bastırır ya da en azından azaltırlar. Aynı zamanda yatıştırıcı etkileri de vardır.

Bileşimler

Öksürük şurupları, içerdikleri maddelerin niteliklerine bağlı olarak şiddetli ya da hafif olarak sınıflandırılabilirler, öksürük kesici etkisi olan en güçlü ilaçlar, morfin ile metadondur. Bu ilaçlar yalnız akciğer kanserindeki gibi kesintisiz ve şiddetli öksürükleri bastırmak için kullanılırlar. Daha hafif, ama etkili bir ilaç da kodeindir. Bunların dışında, daha hafif etkili birçok maddeden, çeşitli karışımlar halinde öksürük şurupları yapılır. Sözgelimi limon asili, kloroform ruhu ve anason, bu tip karışımlarda çokça kullanılan maddelerdendir.

Öksürük şurubu ne zaman kullanılır

Aslında öksürük, bedenin savunma mekanizmalarından biridir. Akciğerlerdeki ve solunum yollarındaki istenmeyen maddelerin, balgamın dışarı atılmasını ve enfeksiyon oluşumunu önlemeye yarar. Bu yüzden balgamlı öksürükte öksürük şurubuyla öksürüğün kesilmesi zararlıdır: Enfekte olmuş balgam, akciğerlerden atılamayacak ve enfeksiyona neden olacaktır. Bu durumlarda balgam söktürücü şuruplar, yani ekspektoranlar daha iyidir.

Öksürük kuruysa, ağrılıysa ve uykuyu etkiliyorsa öksürük şurubu almak gerekir. Ancak öksürük, bir boğaz enfeksiyonundan, sözgelimi farenjitten kaynaklanıyorsa, öksürük pastilleri emmek daha iyi olur.

Öksürük kesen şuruplar genellikle günde üç kez, ikişer çay kaşığı alınabilir (çocuklara daha az verilmelidir).

Bazı durumlarda, gün boyunca balgam söktürücü bir ilaç alınarak balgamın çıkarılması, gece de rahat etmek için öksürük kesici alınması elverişli olabilir.

Benzer yazılar

yorum yok

Yorum yaz