Sosyal Sıhhiye

Öksürük Nedir? Neden Olur?

29 Aralık 2017
oksuruk

Öksürük, hastalık değil belirtidir ve nedenine bağlı olarak farklı özellikler gösterir.

Öksürük, solunum yollarındaki herhangi bir engele karşı gelişen, koruyucu bir reflekstir. Beraberinde engeli sürükleyecek biçimde göğüsten çıkan hızlı bir hava akımından oluşur. Engel ortadan kalkınca öksürme de sona erer.

Üst solunum yollarında iltihap ya da tahriş edici bir gazın etkileri, benzeri bir mekanizmayla öksürmeye neden olur. Bu durumda öksürük süreklidir.

Öksürmenin akciğer ya da solunum yollarındaki zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlayan koruyucu bir mekanizma olduğu düşünülecek olursa, öksürüğün dinmesini sağlayan şurupların belirli durumlar dışında yararı değil, zararı olacağı açıkça anlaşılır.

Belirtiler ve Tedavi

Öksürük bir hastalık değildir ama solunum yollarında bir sorunun olduğunun belirtisidir. Önemli olan öksürüğün kendisi değil, birlikte çıkarılanlar (balgam ve kan gibi), öksürmenin sıklığı, yanı sıra ağrı olup olmadığı gibi yan belirlilerdir.

Nezle ya da soğuk algınlıklarındaki öksürükler pek önemli değildir. Ancak geçmeyen ve göğüs ağrısı yapan şiddetli öksürükler ile zayıflama, halsizlik, ateş ve ses kısıklığı gibi yan belirtiler mutlaka bir doktora görünmeyi gerektirir.

Yetişkinlerdeki uzun süren kuru öksürüklerde akla gelen ilk olasılıklar soluk borusu iltihabı ve bronşit, daha uzak olasılıklar ise kalp hastalığı ile zatürreedir.

Eğer öksürükle birlikte balgam da geliyorsa ve balgamın rengi sarı-yeşile çalıyorsa, akut ya da kronik bronşit gibi bir enfeksiyondan kuşkulanılmalıdır,

Enfeksiyonun olmadığı astımda balgam, beyaz ve yapışkandır Kanlı balgam verem, akciğer kanseri ya da zatürree belirtisidir.

Öksürme sırasında ağrı, genellikle sürekli öksürme sonucu hassaslaşan göğüs kaslarından kaynaklanır, ama zatülcenp de aynı belirtiyi verir.

Çocuklarda başlangıçta kuru, sonra da mukuslu (balgam) öksürük ile sesli solunum, üst solunum yollarının iltihabı olan krup’u akla getirir. Çok şiddetli, kusarcasına öksürük ve bol balgam ise, boğmacayı düşündürür.

Tanı, balgamın rengine ve öteki belirlilere göre konur. Enfeksiyon kökenli öksürüklerde antibiyotikler; astımda sprey halindeki bronş genişletici ilaçlar; kanserde de cerrahi tedavi uygulanır.

Doktor göğsü dinledikten sonra bir röntgen filmi çekerek öksürüğün nedenim saptar. Hafif öksürükler genellikle kendiliğinden geçer.

Sonuç

Öksürme bedenin doğal bir savunma mekanizmasıdır, bu yüzden de bastırılmaması yerinde olur. Belirtisi öksürük olan çoğu hastalığın tedavisi vardır.

Benzer yazılar

yorum yok

Yorum yaz