Sosyal Sıhhiye

Oksijenli Su Kullanımı

19 Aralık 2017
oksijenlisu

Çoğu kişi için yalnızca saç rengini açan bir madde olan oksijenli su ya da hidrojen peroksit, aslında hafif bir antiseptik olarak, küçük yaralan temizlemede çok yararlıdır.

Bir şişe oksijenli su, yakın zamana kalır her evin ilaç dolabının ayrılmaz bir parçasıydı. Ancak, etkisini yitirdiği için değil de, daha modern ve kullanışlı antiseptikler geliştirildiğinden, gönümüzle oksijenli su, eski yaygınlığını yitirmiştir. Ama yine de oksijenli su unutulmamalı, değeri bilinmelidir. Özellikle küçük çocuklardaki kesik ve yaralarda, hafif bir antiseptik olarak yararlanılan oksijenli su, bugün de birçok kişi tarafından ağız temizliğinde ve saç rengini açma işleminde kullanılmaktadır.

Oksijenli su nedir

Oksijenli suyun yapıldığı hidrojen peroksit saf halde yoğun, yağlı ve renksiz bir sıvıdır. Kimyasal açıdan, oksijeni fazla bir su molekülü gibidir. Ancak özellikle ışık ve ısı altında kolayca ayrışır ve bu yüzden, daha sulu çözeltiler bile, ışığın neden olabileceği ayrışmayı yavaşlatmak için kahverengi şişelerde saklanır.

Kullanılışı

Oksijenli suyun çok geniş bir kullanım alanı vardır. Yumuşak bir antiseptik olma özelliği, büyük miktarlarda oksijen salma yeteneğinin bir sonucudur Oksijen köpüğü, diş araları ve derideki yaralar gibi ulaşılması güç yerlere kadar girmiş kir ve başka kalıntıları çıkarır.

Oksijenli su, genellikle sulandırılarak kullanılır Kotu ağız kokularına karşı ya da yemeklerden sonra ağız temizliği için suyla sulandırılması gerekir. Yoğun çözeltili, diyetlerini tahriş edip kızarma ve yanmalara neden olabilir. Kesik ve yaralara, olduğu gibi, bir pamukla sürülür.

Oksijenli suyu derin kesik ve yaralara uygulamamak çok Önemlidir, çünkü oksijen irin ve bakterileri daha da derinlere itebilir.

Saç rengini açmada oksijenli su

Oksijenli su renk açmada da kullanılabilir. Bu, içindeki oksijenle başka bir maddenin, Sözgelimi saçtaki metanının bileşiminden kaynaklanan bir özelliktir Açık renk saçlı kişiler oksijenli su kullandıklannda saçları çok açık sarıya dönüşür; ama esmerlerde renk değişiminin sonuçları daha belirsizdir ve güzel bir sarı yerine turuncu ile kahverengi arasında, itici bir renk ortaya çıkabilir. Aynı zamanda, saç telinin en dış yüzeyindeki tabaka pürüzlendiği için saç, kimyasal bir değişime de uğrayıp daha kırılgan olur ve kabarık durur.

Günümüzde kuaförlerde, boyama ve biçim verme işlemlerinde oksijenli suyla başka maddeler karıştırılarak elde edilen çok çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır. Genellikle bu ilaçlardaki oksijenli su, öteki bileşenleri harekete geçirici bir işlev görür.

Eğer oksijenli su, renk açıcı olarak evde kullanılmak isteniyorsa, çözelti saça yarım saat sureyle uygulanmalı, sonra da bol suyla yıkanarak akıtılmalıdır.

Panzehir özelliği öteki kimyasal maddeleri hemen oksitlerine dönüştürdüğü için oksijenli su, bazı zehir türlerine karşı bir panzehir olarak da kullanılır. Bu amaçla mide, içinde oksijenli su bulunan suyla yıkanabilir Bu çözeltiden büyük miktarlar da içildiğinde, fosfor, potasyum permanganat, hatta siyanür gibi zehirli maddelerin bedenden atılması sağlanabilmektedir.

Benzer yazılar

yorum yok

Yorum yaz