Sosyal Sıhhiye

Nezle nedir? Tedavisi nasıldır?

19 Aralık 2017
nezle

Bugün bile hala tedavisini bilmediğimiz nezleye karşı tek çare, direnç kazanarak korunmaktır.

Nezle sözcüğü bir tek hastalığı değil, hepsi virüslerle geçen birçok hastalığı birden kapsar. Hastalık insandan insana aksırmayla bulaşır.

Nedenleri

Nezleye yol açan en az 20 değişik virüs bilinir. Hastalığa karşı ne antibiyotikler ne de virüslere karşı kullanılan ilaçlar etkilidir.

Türlerinin farklı olmasının yanı sıra her grupta da yüzlerce, belki de binlerce değişik virüs tipi bulunur. Bu yüzden hastalığa karşı hazırlanacak aşının, beden hücrelerine binlerce değişik virüsü tanıma yeteneğini kazandırması gerekir. Bugüne kadar bu karmaşık sorunun çözümüne yönelik pratik bir yol bulunamamıştır

Kimler etkilenir?

Hasta, yaşlı ve iyi beslenmeyen insanlar, enfeksiyonlara karşı sağlıklı kişiler kadar dirençli olmadıklarından, nezleye daha kolay yakalanabilirler. Bağışıklık sistemleri henüz bu kadar çok virüsle karşılaşmamış olan küçük çocuklar yılda 20 kez, hatta daha fazla hastalanabilirler. Bu, okula yeni başlayan çocuklarda sık gözlenen bir durumdur.

Belirtiler ve tehlikeleri

Nezlenin belirtilerini hepimiz biliriz. İlk belirti birkaç saat süren eklem ağrısı ile üşüme ve titremedir. Bu evrede beden sıcaklığı normalden daha düşüktür, ama birkaç gün (bazen birkaç saat)için de yükselir. Hastanın boğazı ağrır, bütün bedeninde kırıklık hisseder. Boğazdaki belirtiler geçerken gözler ve burun akmaya başlar, art arda aksırma, nöbetleri görülür. Sigara içmeyenlerde belirtilerin çoğu bir hafta içinde geçer.

Nezle, birçok kişi için ancak birkaç gün süren önemsiz bir hastalık olmasına karşılık, özellikle sigara da içen bronşitli hastalarda ciddi bir durumdur.

Tedavi

Bronşit gibi komplikasyonlar bulunmadığı sürece doktora başvurmak gerekmez. Yapılacak en iyi şey hastalığın en çok rahatsızlık vereceği iki, üç günü olabildiğince dinlenmeyle geçirmeye çalışmaktır. İdeal çözüm, yatak istirahati ve doğru ilaçları almaktır.

Benzer yazılar

yorum yok

Yorum yaz