Sosyal Sıhhiye

Nekahet Dönemi – Tedavi Dönemi

10 Aralık 2017
nekahet

Hastalıktan  sonrası, yani nekahet, tıbbi tedavi ve hastanın morali gibi çeşitli etkenlerce kısalıp uzayabilecek bir dönemdir. Birkaç gününü yatakta geçirmiş olan herkes, iyileşme dönemindeki halsizlik ve zayıflığı bilir. Bu durum ciddi bir hastalık ya da ameliyat geçirmiş olanlarda özellikle çok belirgindir.

Hastaneden çabuk taburcu olmak, iyileşmenin hızı ve derecesi kadar, hastane dışındaki bakım koşullarına da bağlıdır. Sözgelimi yalnız yaşayan yaşlılar evde bakımlarını sağlayacak kişilerde bulunana kadar hastaneden taburcu edilmezler.

Nekahet dönemindeki bir kişiye bakmak zor bir iştir; yapılan hizmetin beğenilmemesi bir yana, aşırı yorgunluk da söz konusu olabilir. Bu, hem bakıcı hem de hasta için stres yaratan bir durumdur. O yüzden bu konuda gerçekçi olmak, kendini aşan işleri üstlenmemek gerekir.

Bazı hastaneler özel rehabilitasyon hizmetleri sunarlar. Sözgelimi hastalara inmeden ya da artritten sonra eklemini nasıl kullanacağını, nasıl yürüyeceğini öğretir, durumlarına uyum sağlamalarına yardımcı olurlar. Bazen bu konuda hastaya yakınları da yardımı olmak ister ve önemli noktaları bu merkezlerden öğrenirler.

tedavi

Beslenme

Modern beslenme anlayışı, ameliyat gereği uygulanan birkaç günlük perhiz dışında besinleri sınırlamama eğilimindedir. Normal bir beslenme hafif ve besleyici besinlerden oluşmalıdır: Bol meyve, sebze, süt, peynir, yumurta, et ve balık. Dışarıdan vitamin verilebilir, bir eczaneden poli-vitamin tableti (birçok vitamin içeren tableti) almak zarar vermez ama yine de doktora danışmak gerekir.

Genellikle hastalıktan sonra kilo kaybı olur; hastanın iştahını kazanarak kilo alması istenirse de, iştahsız kişi yemek için zorlanmamalıdır. Kısa aralıklarla azar azar yemek daha çekici olabilir.

Hareket

Hastane koridorlarında dolaşan hastalara sık rastlanır. Bu hareket önemlidir. Eve dönüldükten sonra da hasta zorunlu hareketlerin yanı sıra günlük etkinliğe girişmesi için desteklenmelidir.

Ağır eşya kaldırılması ve ağır spor yasaklanabilir ama onun dışındaki hareketlere genellikle hastanın kendisinin karar vermesine izin verilir.

Ameliyat Sonrası Depresyonu

Ameliyat sonrası, önce genellikle çok hızlı bir iyileşme görülür ve hasta, ağrılı durumundan birden bir mucize olmuş gibi kurtulur.

Kendinde her şeyi yapabilme gücünü gören hasta, çeşitli etkinliklerde bulunmak ister ancak halsizlik nedeniyle hepsini gerçekleştiremez. İşte bu düş kırıklığı depresyona yol açabilir.

Hastaneden çıkan hastayı yalnız bırakmamak gerekir. Nekahet döneminde yanında bir yakınının ya da bakıcının olması için gerekli düzenleme yapılmalıdır.

Benzer yazılar

yorum yok

Yorum yaz