Sosyal Sıhhiye

Miyom Nedir?

30 Kasım 2017
miyom

40 yaşın altındaki her beş kadından birinde görülen miyom, kadın üreme organlarının en sık rastlanılan tümörüdür.

Miyom, sert, beyazımsı, selim bir rahim tümörüdür. Rahimdeki kas ve bağ dokusundan kaynaklanır.  Bezelye tanesi ile futbol topu arasında değişen büyüklüklerde olabilir.

Nedenleri

Miyom, daha çok orta yaşa ulaşmış ve çocuk doğurmamış kadınlarda görülür. Bu kadınların rahimleri, adet dönemlerinde iç tabakalarını atma işini tam olarak yerine getiremez.

Miyom oluşması, östrojen tarafından uyarılabilir. Östrojen miktarı gebelikte artar, ayrıca gebeliği önleyici haplarda da bulunur. Menopozdan sonra östrojen düzeyinin düşmesiyle miyomlar azalır ya da yok olur.

Belirtiler

Miyom adet dönemlerinde aşırı kanamaya  yol açar ya da rahim içine ince bir kökle tutunmuşsa kanlı bir vajinal akıntıya neden olur çok büyük miyomlar bağırsaklara ve idrar kesesine basınç yaparak rahatsızlık verir. Ender olarak miyom, fallop borularını tıkadığı için gebeliği önleyebilir. Gebelerdeyse, miyomlar, yeterli kan alamadıklarından dejenere olarak ağrı yaparlar.

Tehlikeler

Büyük miyomların kansere dönüşerek sarkom oluşturma olasılığı vardır. Ancak bu çok enderdir.

Tedavi

Sorun yaratmayan miyom yerinde bırakılmalıdır. Çocuk sahibi olmak isteyen kadında güçlük yaratırsa ameliyata alınmalıdır (miyomektomi). Daha yaşlı kadınlarda ise histerektomi (rahmin çıkarılması) yapılabilir.

İyileşme

Ameliyatla miyomları çıkarılan kadınların çok küçük bir bölümünde yeniden miyom oluşabilir.

Benzer yazılar

yorum yok

Yorum yaz