Sosyal Sıhhiye

Miyasteni Gravis

30 Kasım 2017
miyasteni-gravis

Miyasteni gravis, ender görülen bir hastalıktır. Kasları hareket ettiren sinir uyarılarının iletilmesindeki aksaklık nedeniyle ortaya çıkan bir kas zayıflığıdır.

“Miyasteni gravis” adı verilen ve oldukça ender rastlanılan bu hastalığı anlamak için önce sinir uyarılarının (mesajlarının) kaslara nasıl iletildiğinin bilinmesi gerekir. Normalde beyinden gelen elektriksel uyarı sinir boyunca ilerleyerek sinir ucundaki birleşme yerine (sinaps) gelir. Bu uyarıya buradan kimyasal madde (asetilkolin) salgılanır. Bu madde sinir ucuyla kas üzerindeki alıcılara ulaşır. Alıcı asetilkolin alıcıda kaldıkça kas kasılı durumda kalır. Kasın gevşemesi için asetilkolini etkisiz hale getiren bir enzimin salgılanması gerekir. Bazı doktorlar, hastalığın nedeninin, asetilkolin alıcılarına karşı oluşmuş bir antikor olduğunu düşünmektedirler. Böylece kasların hareketini sağlayan asetilkolin alıcılarının sayısının azaldığı sanılmaktadır.

Belirtiler

Belirtiler çok değişiktir çünkü hastalık iniş çıkış gösterir ve arada gittikçe uzayan iyileşme dönemleri vardır. Bazı kaslar daha çok etkilenir ancak genellikle görülen belirti kas güçsüzlüğüdür ve kas kullanıldıkça güçsüzlük artar.

En çok yüz ve göz kasları etkilenir. Hastalığın başlıca özelliklerinden biri gözkapaklarının düşüklüğüdür. Ayrıca göz kası güçsüzlüğünü çift görmeye ve bazen gözün hareketinin güçleşmesine neden olur. Çiğneme ve yutkunma güçlükleri olabilir.

Hastalık ilaçlarla kontrol altına alınabilmektedir. Ancak kesin tedavisi henüz araştırılmaktadır.

 

Benzer yazılar

yorum yok

Yorum yaz