Mide Yanması

22 Kasım 2017
mide-yanmasi

Mide yanması” ya da yalnızca “yanma” olarak adlandırılan yakıcı ağrı, göğüs bölgesinde duyulur. Çok ciddi bir durum değilse de rahatsız edici olabilir.

Mide yanması, kalp bölgesinde, göğsün tam ortasında duyulan, yanma biçimindeki ağrıdır.

Nedenleri

Ağrının, yemek borusunun alt bölümünden kaynaklandığı düşünülmektedir ama nasıl olduğu henüz tartışma konusudur. En çok desteklenen kuram, yemek borusunun, mideden gelen sindirimde rol oynayan asitle tahrişidir. Şişman insanların karın boşluğu çok fazla yağ içerdiğinden, mide, diyaframa doğru itilir ve midede oluşan asit yemek borusuna gider. Gebelerde bu sorunun sık görülmesinin ve eğildiklerinde daha da artmasının nedeni budur.

Belirtilerin özel bir diyetle ya da hızlı yemek yemek gibi nedenlerle oluştuğunu gösteren yeterli kanıt yoktur. Ama mide yanması olanlar, aşırı yemekle sorunlarını daha da artırabilirler.

Bazen, diyafram fıtığı (hiatus hernisi) da mide yanmasına neden olur. Midenin bir bölümü, diyaframın öteki yanına geçer.

Bazı uzmanlar, yemek borusundaki kasların kasılmalarındaki bozuklukların yanmaya neden olabileceğini savunmaktadırlar. Onlara göre, yemek yutulduğunda, bir dizi kas kasılmasıyla aşağıya doğru itilir; ama bu kasılmalar düzenli biçimde gerçekleşmezse, mide yanması oluşur.

Tedavi

Geçmişte tedavi, mide asidini giderecek ilaçlarla yapılırdı. Ancak çoğu vakada mide yanması, zayıflayarak ve sigarayı bırakarak azaltılabilir.

Diyafram fıtığı varsa, tek çare ameliyatla alınmasıdır.

Mide asidini gidermeye yarayan süt içmek, mide yanmasını azaltmanın etkili bir yoludur.

Benzer yazılar

yorum yok

Yorum yaz