Sosyal Sıhhiye

Meşguliyet Tedavisi

20 Kasım 2017
mesguliyet-tedavisi

Meşguliyet tedavisi, zihinsel engellilerde, nevrozlarda ve akıl hastalıklarında yaygın olarak uygulanır. Resim yapmak, bir müzik aleti çalmak gibi etkinliklerle hastaya, kendisini ifade etme fırsatı verilir.

Tartışma grupları ve sosyal etkinliklerde çekingen, içe kapalı hastaların kendilerini ortaya koymalarına ve başkalarıyla ilişkiye girmelerine yardımcı olur. Alışveriş yapmak, yemek pişirmek, hep birlikte iş yapmak, hastanın, bir topluluk içinde yaşamaya uyum sağlamasında önemli rol oynar.

Meşguliyet tedavisi aynı zamanda bedensel engellilere de uygulanır. Eklemleri çalışır hale getirmek, kasları güçlendirmek, organlararası koordinasyonu sağlamak, bedensel dayanıklılık kazandırmak, bu alanda çalışan uzmanların ana ilgi alanlarıdır. Sözgelimi zayıf sırt ve bel kaslarını güçlendirmek için tahta rendeleme işine, bacakları çalıştırmak için ayak pedallı torna tezgahlarında eşyalar üretme yoluna başvurulur.

Geçici yetersizlikleri olan hastalar, sözgelimi tek eli yaralananlar, bu tedavi yöntemiyle o organlarını kullanmayı olabildiğinde çabuk öğrenip, işlerine geri dönerler.

Eklem iltihabı gibi uzun süreli hastalıkları olanların ise, hem pratik hem de psikolojik sorunlarının üstesinden gelmelerinde, meşguliyet tedavisinin büyük yararı olabilir.

Terapistler, hastaların banyoya girmek ve çıkmak, yiyecekleri kesip doğramak gibi günlük işlerde çektikleri güçlüklürde de yardımcı olurlar. Bu nedenle meşguliyet tedavisi merkezlerinde mutfak, banyo, yatak odası bölümleri yer alır ve hastalar uzmanların yardımıyla, çeşitli organlarını yeni yöntemlere göre kullanmayı öğrenirler.

Meşguliyet tedavisi depresyon, anksiyete, fobi gibi nedenlerle bir psikiyatri kliniğine başvuranların tedavilerinin bir parçasıdır. Hem nevrozlar hem de akıl hastalıklarının tedavisinde büyük katıkları olan meşguliyet tedavisine ilişkin etkinlikler için psikiyatri kliniklerinde özel bölümler açılmıştır. Buradaki çalışmalar ekiplerin denetiminde yürütülür.

Hastanede yatmayan hastalar için, yalnızca gündüzleri meşguliyet tedavisi etkinliklerinde bulunmak da olanaklıdır. Alkoliklerin ve uyuşturucu kullananların meşguliyetle tedavi edilmelerinin ise ayrı bir yöntemi vardır. Bunlar ya da özel tedavi topluluklarında çalışırlar. Zihinsel özürlülerin tedavi edildiği kurumlarda meşguliyet tedavisi, hastanın toplumsal becerilerini geliştirmeyi amaçlar.

Evde, hep bir koltukta oturup, iş yapma yetisini günden güne yitiren yaşlı insanlara da meşguliyet tedavisinin kazandıracağı yararlar vardır. Bu yolla kendilerine daha iyi bakmaya özendirilmelerinin yanı sıra, ev içinde küçük ama önemli görevleri yerine getirmenin kolay yollarını öğrenirler.

Meşguliyet tedavisinin uygulandığı merkezlerde çocuklar, yaşlılar ve gündüzleri gelip akşamları evine dönenler için ayrı ayrı bölümler vardır. Hastalara verilen hizmetin daha da yaygınlaştırılması, gelecekte pek çok kişinin bu tedavi yönteminden yararlanması amaçlanmaktadır.

Benzer yazılar

yorum yok

Yorum yaz