Sosyal Sıhhiye

Kuş Gribi – Psittakoz

25 Mart 2018
kus-gribi

Papağan, muhabbet kuşu ya da güvercin besleyenler, az da olsa, kuşlardan geçen bir hastalık olan psittakoza yakalanma tehlikesiyle karşı karşıyadırlar. Psittakoz, gribe benzer bir rahatsızlığa neden olur ve antibiyotik tedavisine iyi yanıt verir.

Psittakoz, adını papağın ailesinin bilimsel adından (pisttacula) alır. Ancak hastalık güvercinlerde ve hindilerde de görülebilir. Kuş gribi çeşididir.

Nedenleri Psittakoza, insanlara da geçebilen mikroorganizmalar neden olur. Hastalık gribe benzediğinden, bazı vakalarda gözden kaçar.

Tek bir kuşu olanlarda bu hastalığa pek sık rastlanmamasına karşılık, kuş besleyicilerinin, özellikle besledikleri muhabbet kuşu ya da güvercinse, psittakoz tehlikesiyle daha fazla karşı karşı ya oldukları söylenebilir. Hastalık daha çok büyük kafeslerdeki kuşlarda, yeni bir kuşun gelişi ya da kafeslerinin kalabalıklaşması gibi durumlarda görülür.

Ancak yine de hastalık yalnızca kuş- severlerde olmaz. Kuş pisliğiyle temas sonucu psittakoza yakalanmış insanlar da vardır.

Belirtiler ve tehlikeler

Psittakoz gribe çok benzer. Aradaki farkı belirleyen her vakada akciğerlerin de hastalığa tutulması ve göğüs röntgeninde büyük gölgelere rastlanabilmesidir. Bunlar, hastalığın iyileşmesinden sonra da bir süre devam edebilir.

Hastalar genellikle doktora kuşlarla temasları olduğunu söyler ve kuşlardan birinin hasta olması, olasılığı güçlendirir. Her enfeksiyonda olduğu gibi bun da da, kanda beliren organizmaya karşı antikorlar üretileceğinden, hastalara bir kan tahlili yapılır.

Ölümlere rastlanmış olmasına karşılık, psittakoz pek tehlikeli bir hastalık değildir. Ender olarak, enfeksiyonun kalp kapakçıklarına ya da beyin ve omuriliğe yayılması durumunda ciddi, hatta ölümcül bir durum söz konusu olur.

Pek çok hasta tedavisiz iyileşir ama eğer gerekiyorsa tetrasiklin (antibiyotik) verilebilir. Buna karşılık antibiyotiğin etkili olabilmesi, hastalık başlar başlamaz verilmesine bağlıdır.

 

Benzer yazılar

yorum yok

Yorum yaz