Başka Ülkede Yaşayamam

Kronik Trafik Sorunsalı

20 Kasım 2016
trafik-sorunu

Her sabah göz torbalarımla birlikte çıktığımız işe yetişme telaşı içinde stres topu olduğum trafik…

Radyoda muhtemelen günlük antidepresan ve enerji hapını almış, neden bu kadar mutlu olduğuna anlam veremediğim radyo spikeri. Ve yine yolculardan boşalan boş koltuklara totosunu yerleştirme telaşında olanlar. Ben yokmuşum gibi davranarak sol bacağımın üstüne slap diye oturan yaşlı şişko teyze…

Soluduğumuz havanın yüzde on beşinin insan derisi olduğu metrolar, Okulda öğrendiğim ahlak etiği dersindeki “kişisel alan 30 cm. den sonrasında biter” ibaresi aklımda ve burnumun dibinde bir insan kafası. Ne büyük çelişki.

Türkiyemizin trafik konusunda nereye gideceğini kestiremiyorum. Ama şu bir gerçek ki bu trafik yüzünden psikolojimiz alt üst oldu. Neredeyse yolda tüm hayat enerjimizi kaybediyoruz. Trafikte Doğan-Şahine binen de aynı bemeveye binen de:) Tıpkı ölünce herkes aynı yere gidecek misali. Yerin altını üstünde yaşatıyorlar bize.

Dünyada en iyi ve rahat trafik Finlandiya’nın Tampere şehrindeymiş. Nasıl yapıyor bu adamlar bu işi. Az nüfus az trafik mi işin sırrı bilinmez ama ülkemizde onca yere bina dikeceklerine kullanışlı yollar yapılsa daha sağlıklı psikolojiye sahip olacağımız kesin.

tampere

 

Benzer yazılar

1 yorum

  • cevapla Trafik Sorunu Nedenleri ve Çözüm Yolları | Yunus Turizm 7 Nisan 2018 at 20:17

    […] sosyalmahmure.com sitesinde kullanıcıları bilgilendirmeye yönelik olarak verilen bilgilerdir. Türkiye’de trafik sorunu, aracı olan olmayan herkesi mağdur eden önemli sorunların başında gelmekte ve rahat bir […]

  • Yorum yaz