Dekorasyon

Kız Çocukları İçin Oda Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

7 Kasım 2017
kızcocukodasi

Hayatımızın bir parçası haline gelen uyum ve şıklık artık miniklerimizi de ilgilendiriyor. Bu yüzden bu yazımızda kızların odaları için onlar mutlu edecek ve yaşamlarına düzen kazandıracak dekorasyon önerilerimiz var.
Küçük hanımlar odalarını evin ayrı bir yuvası, adeta farklı bir dünyadaymış hissi yaratan bir yer olarak görür. Mobilyalarından perdelerine kadar onu mutlu edecek ve hayal dünyasını zinde tutacak bir oda tasarlamanız mümkün.
Rahatlık ve sağlık ön planda olmalı
Her şeyden önce onun sağlığına uygun ve olası kazaları engelleyecek mobilyalar tercih edilmelidir. Prensesinizin zevklerine güvenin ve odanın renklerini onun istediği şekilde birlikte seçin. Nevresim kumaşlarının alerji yapmayan, adi olmayan boyalarla üretilmiş olmasına dikkat edin. Çünkü birçok çocuk kumaşlarda kullanılan maddelerden dolayı hastalanabiliyor ve cilt rahatsızlıkları geçirebiliyor.
Eşyalarının artık kendisine ait olduğunu hissetsin!
Ona odasında ihtiyacı olan herşeye erişebileceği ortamlar hazırlayın. Kıyafet dolabı, süslenebileceği aynası, derslerini çalışabileceği bir masa ve boyuna uygun sandalye gibi eşyaları onun zevkine danışarak rahat edebileceği düzeyde hazırlayın. Gerektiğinde kıyafet dolabını açıp o gün ne giyeceğine kendisinin karar verebileceği dolabının iç kısmına veya odanın uygun bir köşesine boy aynası da ekleyebilirsiniz.
Odanın derli toplu olabilmesi için
Duvara veya kapıya kıyafet, çanta, aksesuar gibi eşyalarını asabileceği boyuna göre askılıklar takın ki gerektiğinde rahatlıkla bunları kullanabilsin. Köşe askılıkları da odada tercih edilebilir. Odanın ambiyansına ve renklerine uygun hatta eğlenceli görünüm verebileceğiniz askılıklardan edinip kullanıma sunabilirsiniz. Bu tür eşyaları marangoz atölyelerinde veya mobilyacılarda kızınızla kendiniz de tasarlayarak yaptırabilirsiniz. Kendi emeğinizle oluşturulmuş eşyaların kıymeti ayrıdır ve çocuğunuzla aranızdaki bağı kuvvetlendirir.
Gelelim küçük eşya ve aksesuarların düzenine. Bu tür eşyalar odayı her zaman olduğundan daha dağınık gösterir. Bu yüzden küçük eşyalarını sınıflandırabileceği şeffaf kutular veya istediği deseni kutularda saklayabilir, gerektiğinde bulabilmesi için üzerlerine etiketle sınıflandırmasını yaptığı eşyaların adlarını yazabilirsiniz.
Hayal kurarken ders de çalışmak lazım
Ödevlerinin çoğunu şevkle odasında yapabilmesi için ona uygun bir masa hazırlayın. Kitap ve defterlerini rahatlıkla kullanabileceği bölmeleri olan bir masa hazırlayın. Ayrıca kural ve planlarını her an görebileceği hoş bir pano da asmayı unutmayın!

Benzer yazılar

1 yorum

  • cevapla Çocuk Gelişimi Hakkında Bilinmeyenler – Sarıyer Nakliyat 7 Nisan 2018 at 20:03

    […] Ayrıca, çocuk yetiştirenler için önemli bir konu olan onlara kitap okuma alışkanlığı kazandırmanın basit yolları da yine siteden elde edilebilecelk bilgilerdir. Dekorasyon fikri ve araçlarının son derece değiştiği şu günlerde, sosyalmahmure.com sitesinden alınan bilgilerle, çocuğun cinsiyetine, yaşına ve zevklerine göre şık çocuk odası dekorasyonları yapılabilir. […]

  • Yorum yaz