Sosyal Sıhhiye

Kırıklık Hissi

10 Haziran 2018
kırıklık

Kırıklık, bazı hastalıklardan hemen önce görülen, kişinin zayıf düştüğü, enerjisiz kaldığı duruma verilen addır. Bedenin hastalığa karşı bir tepkisidir ve ancak gerçek neden tedavi edilince geçer.

Kırıklığın başlıca nedeni, grip gibi vi­rüs hastalıklarıdır. Enerji, ilgi ve dürtü yitimi demek olan kırıklık, hasta oldu­ğunuzu gösterir.

Çocuklarda kırıklık, kendini huysuz­lukla belli eder.

Nedenleri

Kendiliğinden ortaya çıkan kırıklık, neredeyse her zaman ateşli bir soğuk al­gınlığının ya da grip gibi akut virüs ya da bakteri enfeksiyonunun başlangıcı­nı haber verir. Virüsün bütün bedene yayılıp çoğaldığı ve henüz burun ya da gırtlak gibi hedef organlara ulaşmadığı bu evre, hastanın kırıklık duyduğu dö­nemdir.

Çocuklarda kabakulak, kızamık, kı­zamıkçık ve suçiçeği gibi hastalıklar kı­rıklığa neden olur. Hasta asıl belirtiler ortaya çıkmadan 24-48 saat önceden kendini kötü hissetmeye başlar. Çocuk hasta olduğunu bilir, ama bu evrede be­lirti yoktur. Yalnızca huysuz olabilir.

Belirtiler

Kırıklık genellikle kendini iştahsızlık, yorgunluk, normalden daha fazla ya­takta kalma arzusu ile bitkinlik ve isteksizlik olarak gösterir.

Çocuk normalden daha kolay ağlar ve huzursuz olur ya da daha fazla uyu­yabilir. 5-8 yaş arasındaki çocuklarda ağlama nöbetleri ve genel bir yaramaz­lık görülebilir.

Bu belirtileri çoğunlukla baş ağrısı, mide bulantısı ve ateşin çıkmasıyla bir­likte titreme nöbetleri izler.

Tedavi

Kırıklık bir hastalık belirtisidir, onun için de tedavisi, hastalığın tedavisine bağlıdır.

İlk 24 saatte dinlenmek, baş ağrısını dindirecek ağrı kesiciler almak, bol sıvı içmek dışında herhangi bir önlem alma­nın pek anlamı yoktur. Kırıklığa neden olan hastalık geçince kişi kendini yeni­den sağlıklı hissedecektir.

Kaynak Kitap: Doktorumuz Ansiklopedisi

Benzer yazılar

yorum yok

Yorum yaz