Sosyal Sıhhiye

Kedi Tırmığı Hastalığı

15 Mayıs 2018
kedi-tirmigi-hastaligi

Kedi tırmığı hastalığı” olarak adlan­dırılmasına karşılık, bu hastalığın tek sorumlusu kediler değildir. Hastalığa, bedene bir yara yoluyla giren bir virü­sün neden olduğu düşünülmektedir. Bu ise, bir kedi tırmığı ya da ısırığıyla ola­bileceği gibi, bir diken ya da kıymığın batması, çiğ et keserken kazayla oluşan bir kesik, hattâ böcek sokmasıyla da olabilir. Önemli olan mikrobun bir ko­naktan ötekine aktarılmasıdır.

Belirtiler

Yaralanmadan birkaç gün sonra, ufak, kırmızı bir şişlik oluşur. Bu şişlik belli belirsizdir; önemsenmez, hattâ far­kına varılmadan geçebilir. Bazı ender durumlarda baş verir, biraz irin salgı­layarak kabuk bağlar. Bir ya da iki haf­tada iz bırakmaksızın iyileşir. Ama bu sırada, bölgesel lenf düğümleri büyür ve hassaslaşır.

Kedi tırmığı hastalığı, hayvanlardan insana geçen bir hastalıktır. Ancak tanının doğru konması önemlidir, çünkü belirtileri daha ciddi hastalıkları akla getirebilir.
Kedi tırmığı hastalığında, mikrobun giriş yeri eldeyse, dirseğin hemen üstün­deki lenf bezleri; yara ön koldaysa, koltuk altındakiler; yüzdeki yaralardaysa boyun lenf bezleri şişer. Bunlar en sık görülen yerleşimlerdir, ama tırmık göze yakınsa kulağın hemen önündekiler, ba­cakta ise kasıktaki bezler büyürler.Lenf bezleri bedenin her yanında bulunur. Görevleri hastalıkla savaşarak yayılmasını önlemektir. Bunlara “böl­gesel lenf bezleri” denilir, normalde ele gelmezler ama derialtındakiler bir hastalık nedeniyle etkinleştiklerinde kolay­lıkla hissedilir.

Söz konusu bezler, sıyrıktan bir-iki hafta sonra büyüyüp hassaslaşırlar. Hasta birkaç gün kendini çok yorgun hissedebilir, ayrıca hafif bir ateşi olabi­lir. Çocuklarda bu ateş genellikle yük­sektir ve çocuğun yatakta kalması gerekir. Bazen bezi örten deri kızarır; ender olarak da deriden irin çıkışı olur. Bezler iki ile sekiz haftalık bir süre bo­yunca şiş ve hassas kalırlar; sonra nor­male dönerler.

Tehlikeler

Bazıları ciddi olan çoğu hastalık, lenf bezlerinin büyüyüp hassaslaşmasına ne­den olur. Bu nedenle, doğru tanıya var­mak önemlidir. Şiş bir lenf bezine (halk arasında ‘beze’ de denir) rastlandığında hemen bir doktora görünmek gerekir.

Bazen, başka hastalıkların söz konu­su olup olmadığının anlaşılması için kan tahlili gerekir. Ancak ne yazık ki, kedi tırmığı hastalığı için çabuk sonuç veren belirli bir tahlil yoktur. Bu nedenle dok­torun tanı koyması uzun süre alabilir.

Tedavi

Kedi tırmığı hastalığı nın tedavisinde en önemli nokta sabırdır. Hastalık ken­diliğinden geçer, ama bazı doktorlar oluşabilecek irine engel olması umuduy­la antibiyotik verebilirler. Eğer ateşli dö­nem hastayı yoruyorsa, dinlenmesi gerekir; bunun dışında, okul ya da iş­ten geri kalınmayı gerektirecek bir ne­den yoktur. Çoğunlukla yaralı bölge iz bırakmadan düzelir, ama bazen çok ha­fif bir iz kalabilir. Lenf bezleriyse kalı­cı hasar görmeksizin normal büyüklük­lerine dönerler.

Kaynak Kitap: Doktorumuz Ansiklopedisi

Benzer yazılar

yorum yok

Yorum yaz