Sosyal Sıhhiye

Kan Şekeri Düşmesi

9 Mayıs 2018
seker-hastaligi

Tıpta “hipoglisemi” olarak adlandırılan kan şekerinin düşmesi, çeşitli düzeylerde bilinç bozukluklarına, hatta bilinç yitimine yol açabilir. Ama daha çok şeker hastalarında görülen bu durum, bütünüyle denetim altına alınabilir.

Aldığımız besinlerdeki karbonhidrat, bedende, bize enerji veren “yakıt” olan glikoza (şeker) dönüşür, fazlası da ka­raciğerde glikojen olarak depolanır. Bu süreç hormonlar tarafından kontrol edi­lir. Pankreastan salgılanan insülin, gli­kojen oluşumunu hızlandırır ve aşırı miktarda glikoz oluşmasını önler. Glükagon ve böbreküstü bezi hormonları glikoz düzeyini yükseltir. Kan şekerinin düşmesi, kandaki glikoz düzeyinin nor­malin altına düşmesidir.

Nedenleri

Şeker hastalarında (insülin yetersizliği nedeniyle kanlarında yüksek miktarda şeker bulunanlar) kan şekerinin düşme­sine sık rastlanılır. Fazla insülin alma ya da düzensiz yemek yüzünden şeker ve insülin alımındaki dengeyi koruyamama sonucu kan şeker düzeyleri düşebilmektedir. Ender görülen bir hastalık olan Addison hastalığı’nda da böbreküstü bezlerinin yeterli kortizol salgılayamayışı nedeniyle kan şekeri düşebilir.

Kan şekerindeki düşmenin belirtileri olan sersemlik, konuşma güçlüğü ve çarpıntı, boş mideye alkol alındığında da görülebilir.

Pofiz bezinin az çalışması, kan şekerini düşüren bir başka durumdur.

Çocuklarda enzim eksikliği (enzimler bedendeki katalizörlerdir) ile früktoza ve galaktoza (süt, bal ve meyvede bulunan şeker) karşı duyarlılık durumlarında da kan şekeri düşer. Bazen de insülin sal­gılayan hücrelerin bulunduğu pankreas­taki tümörler insülin salgısını artırır. Son olarak boş mideye içki içmek kan şekerinde düşmeye neden olabilir.

Belirtiler ve tehlikeler

Beynin çalışması kandaki glikoza bağlı olduğundan, kan şekeri düşmesi beyni de etkiler. Genel bir fenalık, sıkın­tı ve panik duygusu oluşur. Konuşma güçleşebilir, davranışlar mantıksız ve garip hale gelebilir. Yürüme bozulur; terleme ve çarpıntı görülür.

Kan şekeri düzeyi yeniden artmazsa, hasta sonunda bilincini yitirir. Bu daha çok şeker hastalarında görülen bir du­rumdur.

Şeker hastaları, söz konusu belirtiler görüldüğünde, hemen ağızdan şeker al­malıdırlar. Belirtilerin farkına varmayı öğrenmeleri ve beslenmelerini insülin alımlarına göre düzenlemeleri gerekir.

Benzer yazılar

yorum yok

Yorum yaz