Sosyal Sıhhiye

Kan Plazması Özellikleri Nelerdir

27 Şubat 2018
plazma-kan

Plazma, kanın sıvı kısmıdır. İçinde alyuvarlar, akyuvarlar ve proteinler ile mineraller gibi yaşamsal önem taşıyan maddeler bulunur.

Bedenin birçok yeri gibi plazmanın da büyük bolümü sudur. Sıvı halde olduğu için kılcal damarlardan dokulara ya yılabilir. Bu yüzden, içinde beden hüc­relerinin yüzdüğü hücre dışı sıvısıyla doğrudan bağlantılıdır. Bu da bir hüc­reden Ötekine plazma yoluyla mineral­lerin ve başka maddelerin taşınabilece­ği anlamına gelir.

Plazma bedenin önemli yakıt mad­deleri olan glikoz ve yağların taşınma­sını da sağlar. Kanda oksijen taşıyan he­moglobinin yapısında bulunan demir ile liroit gibi önemli hormonlar da plaz­mayla, taşınır. Plazma böylece mineral­lerin, besinlerin, hormonların ve en önemlisi proteinlerin bir yerden bir ye­re ulaşmasını sağlar.

Plazma proteinleri Bir litre plazmada 75 gr protein bulunur. Plazma proteinleri iki türe ayrılır: Albümin ve globülin. Albümin karaciğerde yapılır. Dokular için bir sünger olarak tanımlanabilir. Globülinlerin en önemlileri enfeksiyonlara karşı antikor oluşturanlarıdır. Ayrıca bazı globülin cinsi proteinler, kan pıhtısının oluşmasında rol alırlar.

Plazma aktarımı Bağış kanları genellikle iki bölüme ayrılır: Hücreler ve plazma. Çok kan yitiren kişilerde, dolaşımdaki kan azaldığı için kalp iyi çalışamaz. Bu durumda en iyi tedavi, hastaya bol kan vermektir, ama her zaman bu kan bulunamadığı için plazma da verilebilir. Plazma, bedendeki eksikliği hemen karşılar.

Kaynak Kitap: Doktorumuz Ansiklopedisi

Benzer yazılar

yorum yok

Yorum yaz