Sosyal Sıhhiye

Işın Tedavisi

3 Aralık 2017
isintedavisi

Morötesi ve kızılaltı ışınlar, bazı hastalık ve rahatsızlıkların tedavisinde çok yararlıdır. Ancak dikkatli kullanılmaları gerekir.

Tıpta pek önemli sayılmayan çeşitli şikayet ve rahatsızlıkların kızılaltı ve morötesi ışınlarla tedavisine, kısaca ışın tedavisi denir.

Bunların ikisi de ışığın, insan dokusu  üzerinde, teknik nedenlerle belirli etkileri olan, özel türleridir. Morötesi, gün ışığının bir parçası halinde doğada bulunur ama tıpkı kızılaltı gibi, tıbbi amaçlarla, özel lambalarda yapay olarak da üretilebilir. İki ışın türünün de üstün yanı, evlerde kullanılabilmeleridir.

Morötesi

Az da olsa deri kanserine yol açma riski taşıdığı için morötesi ışın bir ölçüde tartışmalı bir konu sayılabilir.

Bütün günlerini güneş altında geçirin kişilerin, kentlerde yaşaman ve büro işinde çalışanlara oranla deri kanserine yakalanma tehlikesiyle daha fazla karşı karşıya olduğu doğrudur. Bunun nedeninin aşırı dozda morötesi ışın olduğu sanılmaktadır.

Evde kullanılan bir morötesi lambanın ya da güneş yatağının verdiği doz, aşağı yukarı normal bir güneş banyosundan alınan dozla eşdeğerdir. Dolayısıyla üretici firma tarafından verilen, lambanın ya da güneş yatağının kullanma talimatına sık sıkıya uymak ve önerilen dozu aşmamak çok önemlidir.

Eğer bu koşullarda uyulursa, zaten çok ender rastlanılan bir hastalık olan deri kanseri tehlikesi, hiç yok denecek ir düzeyde tutulmuş olacaktır.

Morötesi ışının kullanım alanları

Morötesi ışın sıcaklık vermez ama dokularda kimyasal değişikliklere neden olur ve D vitamini üretimini hızlandırır. Artık az rastlanılan bir hastalık olsa da, bacaklarda çarpıklıkla kendini gösteren bozuk kemik gelişiminin, yani raşitizmin nedeni D vitamini eksikliğidir ve morötesi ışın bu hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Derinin soyulmasına yetecek dozda verildiğinde morötesi ışının akne üzerinde de olumlu etkisi vardır. Kalıcı bir tedavi sağlamamakla birlikte, etkilenen bölgelerde cildin soyulup dökülmesine neden olduğundan, daha sağlıklı bir görünüm verir. Ayrıca morötesi ışın yara izi kalma olasılığını da azaltır.

Bunun yanı sıra morötesi ışınla, deride kaşıntılı lekelerin belirdiği sedef hastalığında, tam iyileştirici olmasa da tedaviye yönelik bir uygulama olarak kullanılır.

Morötesi ışınlar, çoğu kez gerginlik ve sıkıntıdan kaynaklanan ve genellikle belirli bölgelerde saçın dökülmesine neden olan kellik (alopecia) hastalığına da iyi gelebilmektedir. Ayrıca bebeklerin sarılık durumunda ciltteki sarılığı giderme amacıyla basit, kimyasal olmayan bir araç olarak da kullanılmaktadır.

Yan etkileri

Kanser riski dışında morötesi ışının en önemli sakıncası yanığa neden olabilmesidir. Ancak bu, dozun belirli ölçüler içinde tutulmasıyla önlenebilir. Doz için, her tür morötesi ışın aracıyla birlikte verilen kullanım talimatına başvurulmalıdır.

Alınan herhangi bir ilacın ya da cilde sürülen bir maddenin morötesi ışınla birlikte kullanıldığında ters bir tepkiye yol açıp açmayacağı doktora sorulmalıdır.

Morötesi yatakların evlerde kullanımı günden güne yaygınlaşmaktadır. Bunlar, dozun doğru ayarlanması koşuluyla, baştan aşağı bronzlaşmak isteyenler için oldukça elverişlidir.

Kızılaltı

Bu gerçekte bir ısı tedavisi biçimidir. Isı, uygulanan bölgede metabolizmayı, yani biyokimyasal etkinliği artırır. Ayrıca kan dolaşımını hızlandırır. Kan basıncını biraz düşürür, sinir uçlarını yatıştırır ve kasları gevşetir. Bu özelliği nedeniyle de eklem ve kaslardaki iltihaplı durumlarda, sözgelimi artrit (eklem iltihabı) ve sırt ağrılarında yararlı olur.

Ayrıca ağır berelenmeler ya da kas incinmeleri gibi sakatlanmalarda, ilk kanama durdurulduktan sonra iyileşmeyi hızlandırıcı bir etmen olarak kullanılabilir.

Yan etkisi, lambanın gereğinden fazla kullanılmasından doğabilecek yanmalardır.

Benzer yazılar

yorum yok

Yorum yaz