Başka Ülkede Yaşayamam

Huzurevi Ziyareti

24 Kasım 2016
huzurevi

Elbet herkes bir gün yaşlanacak. Vücudumuzdaki uzuvların işlevini yapamadığı, anıların ruhumuza ağır gelip bizi alzheimer hastalığına hapsedeceği zamanlardan bahsediyorum.

Eğer hala yaşlılığınızın sizi keşkelere boğacağı zamanlarda hissetmiyorsanız kendinizi, en yakın huzurevine koşun ve ruhunuzu tazeleyin. Vicdanınıza ağır gelebilir gördükleriniz, duyduklarınız. Çünkü oradaki insanlar ya çocukları başka şehirlerde yaşadığı için ya da birilerine yük olmak istemedikleri veya başka tercihleri olmadığı için orada geri kalan yaşamlarını sürdürüyor.

İnanın istedikleri biraz ilgi, sevgi dolu bakış ve insan yerine konmak.
Ben giderken önce onlar için gittiğimi sanırdım. Artık kendim için gideceğim. Çünkü aynada kendimi gördüm ordayken. Meğer ne güçlüymüşüm. Ne çok imkanım  varmış YAŞAMAK için. Ne az zamanı kalmış ömrümüzün üzülmeye.

Sadece ev yapımı kek isteyen Senem Teyze, müzik aşığı yatağına bestelerini dizip hepsini tek tek seven ismini soramadığım amca, kendisini sosyal fenomen ilan etmiş Facebook hastası, odası fotoğraflarla dolu çılgın teyze…Hepsi ayrı hayatların son noktası gibi. Yinede yaşamaya aşık ve sevgi dolular.

Giderken neler götürebilirsiniz;

Meyveyi çok seviyorlar bol bol çeşit bulundurun yanınızda.

Giyecek bir takım çamaşırlar (çorap, iç çamaşırı, baş örtüsü vs.)

Evde yapabileceğiniz yiyecekler (sarma, içli köfte, kek:) pasta vs. )

Eğer vaktiniz bolsa hoş bir kitap veya gazete( ama siz okuyacaksınız onların gözler haliyle yalan olduğu için)

Islak mendil, alt bezi, peçete (yatalak hastaların en çok ihtiyacı olan şeyler temizlik malzemeleri)

Çiçek alın götürün, biraz güler yüzle ne güzel de gider, mutlu olur herkes..

huzurevi ziyaret

Herkesi büyüklerine saygılı ve sevgili görmek ne güzel olurdu. Onlara sahip çıkın. Unutmayın gün gelir onların yerinde siz de olabilirsiniz. İnanın siz şimdi yaşlılarınıza nasıl davranıyorsanız tıpkı bir bumerang gibi yaşlandığınızda size de öyle davranacaklar.

Benzer yazılar

yorum yok

Yorum yaz