Sosyal Sıhhiye

Hayatımızdaki Nem Dengesi

12 Aralık 2017
nem-

Su, soluduğumuz havanın temel bileşenlerinden biridir. Her ne kadar göremesek, kokusunu alamasak da, atmosferin yüzde dördünü su oluşturur. Havada gereğinden çok fazla ya da çok az su bulunması ise sağlığımızı etkileyebilir.

Nem ne oranda olmalıdır

İnsan sağlığı ve rahatı için ideal nemlilik, belirli bir sıcaklıktaki havanın, içinde barındırabileceği en yüksek su buharı miktarının yüzde 45’i ile yüzde 65’i arasındadır. Bu oran, “bağıl nem” olarak adlandırılır.

Hava ısındıkça içinde su barındırma kapasitesi de artar. Bu nedenle bağıl nemin, ideal düzeyin çok altına düştüğü, sıcak ve kuru iklimlerde ya da aşırı ısıtılmış odalarda göz ve ağız kuruluğu, boğazda yanma, baş ağrısı ve üşüme gibi rahatsızlıklar baş gösterebilir. Bunun nedeni, havanın, gereksindiği suyu bizden almasıdır. Öte yandan, bağıl nemin yüzde 95’e ya da 100’e kadar yükseldiği çok sıcak tropikal iklimlerde hava, derimizde oluşan teri buharlaştıramayacak kadar nemli olduğu için rahatsız oluruz. Terleme, bedenin belli bir sıcaklığı koruma yolu olduğundan, bu durumda aşırı sıcak hissedilebilir.

Nemlilik düzeyini denetleme

Kuşkusuz dışarıdaki havanın nemliliğini değiştirmek elimizde değildir. Ama, çoğumuzun yapay olarak ısıtılmış ortamlarda yaşadığı ve çalıştığı günümüz koşullarında, yapı içlerinde nemlilik oranını uygun düzeyde tutmak çok önemli bir sorun olmuştur.

Çeşitli ısıtma sistemleri, eğer herhangi bir nemlendiriciyle donatılmamışlarsa, havayı kurutur ve bağıl nemliliği istenmeyen düzeylere düşürebilirler. Bağıl nemin yüzde 50’nin altında olduğu büro ya da fabrikalarda çalışanlar daha çok nezleye yakalanma eğilimindedirler. Bronşiti ve astımı olanlar da kendilerini bu koşullarda daha kötü hissederler. Bu kişilerin kendilerini en rahat hissettikleri ortamlar, bağıl nemin yüzde 65 dolaylarında olduğu yerlerdir, Buna karşılık, romatizmalı kişiler, bağıl nemin yüzde 40 ile 50 arasında olduğu daha kuru havaları yeğlerler.

Nemlendiriciler

Nemlendirme çok çeşitli araçlarla sağlanabilir, ama evde yapılabilecek en basit araç, ateş ya da ısıtıcı yanına konulacak bir kap sudur. Radyatörlere göze batmayacak biçimde küçük su kapları asılabilir. Ayrıca, vantilatör aracılığıyla kuru havayı çekip içindeki bir tankta bulunan suyla nemlendiren elektrikli nemlendiriciler de vardır. Bu tür nemlendiricilerden bazıları evin su donanımına bağlanmakta, böylece deponun doldurulmasına gerek kalmamaktadır. Klima aygıtlarına ve ısıtma sistemlerine yerleştirilen nemlendiriciler de vardır. Bunlarda, temizlenen ya da ısıtılan hava sudan geçer. Aşırı nemli ortamlarda da hava, nem oranını düşürücü aygıtlarla kurutulmaktadır. Bu aygıtlar havayı soğutarak içindeki su buharının yoğunlaşmasını sağlamaktadır. Evlerde nemliliği düşürmenin en basit yolu ise, havayı ısıtmak ve bir vantilatör aracılığıyla dolaşımını artırmaktır.

Benzer yazılar

yorum yok

Yorum yaz