Sosyal Sıhhiye

Göz Rahatsızlığı, Nistagmus

12 Aralık 2017
nistagmus-

Nistagmus, gözün, istemsiz olarak yaptığı hızlı hareketlere verilen addır. Kulaklardaki, beyincikteki ya da ağtabakadaki bir bozukluktan kaynaklanır.

Nistagmus, hızla giden bir araçta dışarıya bakmakta olan bir kişinin gözlerinde izlenebilen türden, hızlı göz hareketleridir. Gözler, hareketli görüntüye ayak uydurabilmek, yani uyum sağlayabilmek için sürekli hareket ederler.

Nistagmus her zaman iki gözde birden oluşur ve göz küresinin her konumunda belirgin olabilir. Ancak bazı vakalarda nistagmus. belli pozisyonda, sözgelimi yalnızca sağa ya da sola bakma sırasında açıktır. Bazılarında ise. hastalık söz konusu olmadan da. ileri derecede canlara bakışta ortaya çıkabilir.

Nedenler, belirtiler ve tedavi

Göz küresinin hareketleri, göze bağlı altı kasla sağlanır. Her kasın, beynin hareket ya da motor alanıyla bağlantıda olar ayrı bir siniri vardır. Hareketlerin yetkin olması, beyinciğin denetiminde olan bir başka kas dizisinin işbirliği ile gerçekleşir.

Beyincik de kulaktaki denge organı ile eşgüdüm içinde çalışır. Bu yüzden kulaktaki ya da beyincikteki herhangi bir bozukluk ya da hastalık, eşgüdümün bozulmasına ve gözde hızlı göz hareketlerinin ortaya çıkmasına neden olur. Bunun en iyi örneği, gözler kapalıyken kendi çevresinde birçok dönüş yapan kişinin durup gözlerini açtığında görülür. Göz küreleri, baş dönmesi duygusu geçene kadar hareketi sürdürür. İşte bu tür hızlı göz hareketleri beyinciği de kapsamına alan inmelerde ya da kulak iltihaplarında görülebilir.

Nistagmusun bir başka nedeni de gözün ağtabakasındaki sorunlardır.

Tedavi nedene göre düzenlenir. Kulak iltihabı antibiyotikle tedavi edilir. Beyincik ya da ağtabaka zedelenmesinin pek tedavisi yoktur; ama bazen A vitamini yararlı olmaktadır. Bulantı ve baş dönmesi ise antihistaminli ilaçlarla giderilir.

Benzer yazılar

yorum yok

Yorum yaz