Kültür

Gebelikte Sabah Bulantıları

20 Mart 2018
bulantı

Bulantı ve kusma, gebeliğin özellikle ilk üç ayında görülen, yaygın   sorunlardandır.

Gebeliğin ilk belirtilerinden birinin bulantı olduğu iyi bilinir. Bu duruma ‘ ‘sabah bulantıları” adının verilmesine karşılık, bütün kadınlarda günün aynı saatinde olmaz. Ayrıca bulantılar, şid­det bakımından da değişiklikler göste­rebilir.

Bazı kadınlarda bulantının yanı sıra, iştah kesilmesi de olur.  Bazılarında ise, sabah kalkar kalkmaz ya da gece yatar­ken bulantı, fenalık hissi gibi belirtiler ortaya çıkar ve söz konusu belirtiler bü­tün gün sürebilir.

Sabah bulantıları, genellikle gebeliğin ilk üç ayına özgü belirtilerdir. Birçok kadın 14. haftadan sonra rahatsızlığın bütünüyle geçtiğini görür, ama bazı şanssız anne adayları gebeliğin sonuna kadar bulantıdan yakınabilirler.

Nedeni

Sabah bulantılarının nedeni bilinme­mektedir. Hormon değişikliklerinin, özellikle östrojenin ansızın artışının (özellikle metabolizmaya ilişkin kimya­sal değişikliklerle aynı zaman&rastlamalarının) olaya katkıda bulunduğu sanıl­maktadır. Tansiyon düşmesi de bulan­tıya neden olabilir. Bazen, psikolojik et­kenlerin rol oynadığı (özellikle gebeliğin istenmediği durumlarda) görülmektedir.

Etkileri

Bütün kadınlar, bulantı ile birlikte iştah kaybı yaşar.

Çoğu kadın, içgüdüsel olarak, kendisinde neyin bulantı yapacağını hisseder ve bulantı veren bütün içecek ve yiyeceklerden kaçınarak rahat eder. Birçok kadın da yataktan kalkmadan yarım saat kadar önce hafif yiyecekler yiyerek, bulantıdan kurtulur.

Yağlı ve baharatlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Bazen bunların kokusu bile kadının midesini bulandırmaya yeter; bu yüzden, böyle yiyecekleri pişirmeye ara vermesi de iyi olur.

Sıkı giysiler, karna baskı yaparak bulantıya neden olabilir. Gebelik gözle görülür biçimde “belirgin” bir hale gelmemiş bile olsa, bol giysiler giymek yarar­lıdır.

Birçok kadın B vitamininin bulantıyı kestiğini görmüştür. Ancak bütün vitaminler gibi bu da dengeli bir biçimde alınmalıdır.

İyileşme

Sabah bulantısı denen bulantılar genellikle 14. haftadan sonra kendiliğinden geçer ve çoğu kadın gebeliğin geri kalanını rahat geçirir.

Sabah bulantıları

Ne yemeli?

  • Az ve sık yiyin, sık sıvı alın

  • Yağlı yemeyin

  • Bedeninizin “istediği” besinleri almaya çalışı Birçok kadın sigara, kahve, çay, alkol ve benzerlerinden uzaklaştığını görür.

  • Bulantı geçmeden süt içmeyin, süt bulantıyı artı Soda ya da şekerli içecekleri yeğleyin

Örnek diyet

Yataktan kalkmadan önce:

Birisinden size bir dilim kızarmış kepekli ekmek ve sıcak bir içecek getirmesini isteyin.

Kalkmadan önce 20 dakika bekleyin Kahvaltı: Sindirimi daha kolay olan yoğurdu süte yeğleyin ve meyvelerle karıştırarak yemeyi deneyin Rafadan yumurtayla yağsız tostu ve meyve suyunu yeğleyin

Kuşluk: Sevdiğiniz bir içecekle sade bisküvi.

Öğle yemeği: Yağsız çorba, haşlanmış tavuk, balık Yağsız taze sebzeler ya da yağsız salata. Taze meyve ya da komposto İçecek olarak su ya da meyve suyu,

Öğleden sonra: Bisküvi ve sevdiğiniz bir içecek

Akşam yemeği: Yağsa et, yağsız salata, yumurta ya da balık ve bir içecek

Yatmadan önce: Su ve bisküvi.

Benzer yazılar

yorum yok

Yorum yaz