Gebelikte Baba Adayları İçin Öneriler

6 Kasım 2017
b0c73d39bd599fe078b377d74be6cddb

Gebeliğin sadece anne bebek arasındaki bağdan oluştuğu yanılgısı yanlıştır. Babanın en az anne kadar stres yaşadığı ve bir o kadar yıprandığı bu dönemde bazı erkekler o ortamdan  uzaklaşmak isterken bazen anneleri de yalnız bırakabiliyorlar. İstemeden de olsa bir kadının hamilelik sürecinde yalnız bırakılmasına meydan verilmemelidir. Anne adayının hormon değişikliklerinden dolayı ruhsal iniş çıkışları olabileceğinden en çok destek verilmesi gereken zaman bu zaman dilimidir.
Anne adayının rahat  ve sağlıklı bir dönem geçirebilmesi bebeğe yansır. Bu dönemde annenin bebeği üzerine kaygıları çoğalacaktır. Bebeğin sağlıklı olup olmayacağını, kime benzeyeceğini, hayal kırıklıklarını ve mutluluklarını düşünerek yoğun bir ruh haline girecektir. Bu dönemde baba adayının bilinçli ve destek verici olması her iki taraf için de sağlıklı olacaktır.
Onu anladığınızı ve yanında olduğunuzu gösterin
Baba adayının, eşinin ruhsal krizlerine hatta önceden büyütmediği bir konuyu öne sürerek tartışma yaratmasına karşılık sakin davranışlar sergileyerek onu sakinleştirmelidir. Çünkü bir kadın hamileyken pireyi deve yapabilir. Baba adayının bunun farkında olarak hareket etmesi gerekir. Anne adayı bu dönemde fazlasıyla duygusal olduğu için baba adayının bu durumunu fark edip sakinleşmeye çalışacaktır.
Kadınlar güven ister, bebeği ve kendisi korunsun ister
Onları ne olursa olsun koruyacağınızı ve yanlarında olacağınızı belirtin. Çocuğunuz doğduğunda yapacağınız güzel şeylerden bahsedin. Birlikte gelecek planları yapın. Bu hem size hem eşinize inanılmaz bir rahatlama verecektir.
Eşinizin değişen bedenine saygı duyun
Kadınlar gebelik döneminde bir çok şişlik, çatlak vb sorunla uğraşır ve bedenlerinin bu değişiminden rahatsız olabilirler. Eski pantolonları artık olmaz, ayakları şişer ayakkabıları olmaz vs. Güzelliğini yitirdiğini düşünen bir kadın en depresif haline bürünebilir. O yüzden onun vücudunda gördüğünüz değişiklikleri yadırgamadan, onu üzmeyecek şekilde davranın, anlayışlı olun. Onun her zaman güzel olduğunu ve bunların geçici olduğunu anlatın. Çünkü o dünyanıza bir meleğin girmesine vesile oluyor.
Bebek büyüdükçe size daha çok görev düşer
Bebeğiniz büyüdükçe anne bebek arasındaki bağ daha da kuvvetlenecektir. Artık duygusal anlamda travmalar azalacak ve bedensel sıkıntılar baş gösterecektir. Geceleri sık sık tuvalete kalkmak isteyen anneye yardım etmek, onun sürekli uyanmalarından rahatsız olmamak, beslenmesine yardımcı olmak, ev işlerine katkıda bulunmak bunların başında gelir.
Doğum zamanına hazırlık
Artık bebeğinizin doğum zamanı yaklaştığında olası bir erken doğumda yapılabilecekler listesi yapıp eksikleri gidermelisiniz. Doğum anında, hastanede ve doğumun ilk günlerinde ihtiyaç olabilecek herşeyi babanın yapması gerekir. Çünkü anne tamamen bebeğe ve bedenine odaklandığı için dikkat eksikliği ve unutkanlıklar yaşayabilir. Bu yüzden bu dönemde en büyük rol babaya düşer.
Bir bebeğin dünyaya gelişinde annenin olduğu kadar babanın da emeği vardır. Hamilelik döneminin keyifli olduğu kadar stresli bir dönem olduğunu unutmamak gerekir. Anne adayının en büyük desteği eşinden görmesi bebeğin bu dönemi sağlıklı atlatmasına yardımcı olur.

Benzer yazılar

yorum yok

Yorum yaz