Kitap Kültür

Frida Kahlo- Aşk ve Acı

5 Mart 2018
20180305_204824

Bir kadın daha fazla nasıl acı çekebilir? Bir acı bir kadını nasıl dünyanın unutulmaz sanatçısı haline getirir?

İşte Frida Kahlo’nun yaşamını ele alan, çektiği sıkıntıları, yaşadığı aşkları, ailesiyle göğüs gerdiği tüm zorlukları anlatan bir kitap. Sadece portrelerine hayranlık duymakla kalmayıp birde onun hayatına tanık olmak isteyenler için önerebileceğim bu kitabı bir solukta okuyup bitirebilirsiniz.

Frida henüz 6 yaşındayken maruz kaldığı çocuk felci hastalığından sonra bir ayağının sakatlanmasıyla hayatını devam ettirmek zorunda kalıyor. Bu dönemde kardeşlerinden daha farklı bir bakış açısıyla bakıyor dünyaya ve sanatçı kişiliği yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlıyor.

frida-kahlo-portre

Talihsizlikler Frida’nın peşini bırakmıyor ne yazık ki. 18 yaşında geçirdiği bir trafik kazasıyla ilk aşkı olan Alejandro ile  bulunduğu otobüste ağır yaralanan Frida’nın vücudunda birçok kırık olmakla birlikte geleceğini etkileyecek şekilde vücudunda yaralar  alıyor. Bu süreçte ilk aşkının ona destek olmamasına rağmen daha da güçleniyor. Yıllar süren tedavisi, Frida’nın sanatçı yönünün çıkmasına daha çok katkı sağlamış, yatağa mahkum olduğu o dönemlerde babasının odasına kurduğu ayna düzeneğiyle önce kendi resimlerini sonra aile fertlerinin resimlerini defalarca yaparak sanatını geliştirmesine vesile olmuştur. Frida Kahlo’nun toparlanmaya başladığı süreçte büyük aşkı Diegoyla tanışması Frida’ya sanatı yönünde hayatında büyük bir yol gösterici oluyor. Diegoyla yaşadığı aşk ile insanların dikkatini çekiyor ancak her aşk kusursuz değildir. Bu hem Diegonun yaşı hem de çapkınlıklarıyla baş etmek zorunda kalan Frida’yı daha da etkiliyor.

Bu güçlü kadının hikayesini herkes okumalı ve anlamalı.

Çünkü Frida Kahlo sanat için yaşayan, acı ile sanat yapan bir kadın.

Benzer yazılar

yorum yok

Yorum yaz