Dekorasyon

Ev Dekorasyonunda Nasıl Fark Yaratırsınız?

6 Kasım 2017
Desktop--bce58ad15b7a3f2a269b19c0d970099d

Ev dekorasyon ederken olabildiğince farklı bir hava yaratmak istiyorsak bir kaç tarzı bir arada kullanabiliriz veya kendimize en uygun tarzı belirleyip ona göre evimizi dekore edebiliriz. Öncelikle dekorasyona başlamadan ekstra fazla masraf yapmak istemiyorsanız, önce evinizdeki eşyaların tarzına bakın ve onları ne kadar değiştirebileceğinizi bir gözlemleyin. Daha sonra hangi tarzı uygulamak istediğinize karar verin. Mesela klasik tarz yoğunluklu eşyalara sahipseniz minimal bir tarz yaratmanız mümkün olmayacaktır. Aksine bu eşyalardan vazgeçip yeni baştan seçtiğiniz tarza uygun eşyalar edinmek zorunda kalırsınız. Aşağıda bir kaç tarzın bir arada kullanımını ve son zamanlarda moda olan country tarzından sizlere bahsedeceğiz.
Birden farklı tarzı birleştirin
Örneğin modern tarz ve minimal tarzda bir düzen kurulabilir. Birbirine yakın olan bu tarzları evimizde bir çok alanda kullanabiliriz. Dekorasyonda çok da keskin noktalar olmadığı için canlı renkte bir objeyi modern tarza ekleyebilir farklı bir hava yaratabilirsiniz. Klasik tarzda da aynı şey söz konusu. Örneğin evinizi modern ağırlıklı yapmak istiyor ama antika eşyalardan da vazgeçemiyorsanız antika eşyayı yoğun olmamakla birlikte bir köşede sergileyebilirsiniz.
Bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta, örneğin  mutfağım minimal tarz, salonum da country tarz dekore edilsin demeyin. Çünkü evin her köşesinin yakaladığınız tarz kombiniyle uyumlu olması eve sıcaklık katacaktır. Bu yüzden farklı tarzları kullanırken ahenkli bir oran yakalamalısınız. Tek istisna yatak odasıdır. Özel ve mahrem alanlarınızı sizi en çok rahatlatan tarzla döşeyebilirsiniz.
Country hem moda hem farklı
Country tarzı evinizde tercih edebilirsiniz. Mavi ve beyaz renklerinin çokça kullanıldığı dekorasyon tarzıdır. Rahatına düşkün kişilere uygundur. Çünkü bu dekorasyonu yaparken büyük koltukları kullanılır ve ona göre minderler tercih edilir. Bu tarz kullanılırken daha çok kumaşlarda doğallığı yakalamak adına doğal dokulardan oluşan pamuk, koton gibi malzemeler kullanılır. Ayrıca desenlere de ağırlık verilebilir. Çizgili, çiçekli veya yazılı desenler. Bunlar country tarzını tamamlayan unsurlardır. Halılar genellikle çok büyük olmayan hatta ahşap veya seramik malzemelerden üretilmiş orta sehpaların boyunda olabilecek şekilde tercih edilmelidir. Ahşap malzemelerin kendi renginin dışına çıkarılarak üzerine eskitme boyası yapılması ile oluşan detaylardan olmasına özen gösterin. Ayrıca düz renkli abajurlarla köşelerinizi ışıklandırabilirsiniz.

Benzer yazılar

yorum yok

Yorum yaz