Mutfak

Et Tüketimi -1

10 Aralık 2016
ett

Besin değeri yüksek olan etleri alırken, saklarken ve tüketirken bazı noktalara dikkat etmek gerekir. 100 gr ette 15 ile 20 gr arasında protein bulunur. Ayrıca ette fosfor, demir ve bakır gibi madensel tuzlar, A,D,B vitamin bileşikleri vardır.

Yani bunların Türkçesi et kan yapar, kansızlığı önler. Bedeni güçlü tutar. Zihinsel gelişmeyi artırır ve şişmanlığı önler 🙂

Et Çeşitleri;

-Dana, piliç ve tavşan etleri, karaciğer ve beynin sindirimi kolay ve rahat olur. Bunlar hafif etler grubunda yer alır.

-Koyun eti veya sığır etinin bazı parçalarına yarı hafif yada yağlı etler denir. Bunların sindirimi beyaz ete oranla daha zordur.

-Kaz ve ördek eti, koyun ve sığırın yağlı kısımları da ağır ettir. Sindirimleri daha zordur.

-En ağır et domuz etidir.

Her ne kadar et vücudumuz için çok gerekli bir besin maddesi olsa da tüketirken ölçüyü kaçırmamak gerekir. Gut, damar sertliği, kalp hastalıkları sinir bozukluğu ve sindirim rahatsızlıklarının kaynağında aşırı et tüketimi vardır.

Et Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz;

Eti satın alırken şu hususlara dikkat etmeliyiz:

İnsanlar hem bir çok yemeğe katılmasının kolay olması nedeniyle hemde pratik olduğundan dolayı kıyma almayı tercih ediyor. Çok mecbur kalmadıkça hazır kıyma almayın. Çünkü halk sağılığını hiçe sayan bir takım satıcılar ne yazık ki hazır kıymaların içine kafa eti, yürek, ciğer, akciğer, yağ gibi besin değeri az, üstelik kanda lipid ve kolestrol yapan sakatat katıyorlar. Marketler ya da tanzim satış mağazalarından kıyma değil parça et satın alın.

  • Kıymanızı  kasabınızdan alın ve gözünüzün önünde kıydırın.
  • Bazı etler uzun süre buzhanelerde dondurulmuş olarak bekletildikten sonra piyasaya sürülüyor ya  da donmuş et olarak başka ülkelerden ithal ediliyor. Buzları çözülmüş bir etin yeniden buzlukta saklanması, içinde bakterilerin, zararlı mikropların çoğalmasını kolaylaştırır. Bir eti satın almadan önce dondurulmuş et olup olmadığını öğrenin.
  • Peki bir etin önceden dondurulmuş olup olmadığını nasıl anlarsınız… Eti tabağa koyun ve bekletin. Fazla kan bırakıyorsa bu et önceden dondurulmuş anlamına gelir.
  • Kasaptan kıymanızı günlük ihtiyacınıza yetecek kadar alın. Kıymayı buzlukta donmuş olarak fazla bekletmeyin. Bakteriler uzun süre bekleyen etlerde daha kolay ürer.

 

 

Benzer yazılar

yorum yok

Yorum yaz