Sosyal Sıhhiye

Ellerinizin Üşümesi Raynaud Hastalığı Belirtisi Olabilir

9 Nisan 2018
raynaud-hastaligi

Kışın ellerimizin soğuk olması hiç de olağandışı bir durum değildir; ama bazı kişilerinki aşırı ölçüde soğuk, soluk ve ağrılıdır. Bunlar, Raynaud hastalığının belirtileridir.

Kadınları erkeklere oranla daha fazla etkileyen Raynaud hastalığı, genellikIe ergenlik çağında ya da 20’li yaşlarda başlar. Raynaud hastalığına benzet belirtilerle seyreden bir durum da ‘Raynaud fenomeni’ diye adlandırılır. Bu durum, Raynaud hastalığı kadar ağır değildir ve skleroderma gibi başka hastalıklarla bir arada ve havalı matkap kullanan yol işçilerinde olduğu gibi ellerin uzun süre şiddetli titreşimle karşı karşı ya kaldığı işlerde çalışanlarda görülür.

Nedenleri

Hastalık, parmaklardaki küçük kan damarlarındaki bir bozukluğun sonucudur. Damarların soğukta büzülmesi normaldir ama bu hastalıkta damarlar soğuk karşısında daha fazla büzülme eğilimi gösterirler.

Hastalığın nedeni ve fenomenin öteki hastalıklarla birlikte görülmesi durumunda nelerin oluştuğu bilinmemektedir. Ancak, titreşime bağlı olarak oluştuğunda parmaklardaki kan damarlarının büzülmesini denetleyen sinirlerin zedelendiği sanılmaktadır.

Belirtiler ve tedavi

Genellikle el, bazen de ayak parmakları etkilenir Raynaud hastalığında iki el de eşit biçimde etkilenir ve belirtiler yalnız bir yanda bir elin bir iki parmağında olursa ya da 50 yaşından sonra görülürse başka bir hastalıkla ilişkili olduğu anlamına gelebilir.

Nöbet soğuk havaya çıkınca ya da eller soğuk suya sokulduğunda başlar. Önce parmaklar soluklaşıp beyazlaşır ve ağrımaya başlar. Sonra, mavi mor, ardından da kırmızımsı bir renk alıp düzelir.

En önemlisi, soğuktan uzak durmaktır; nöbetler ancak elleri sıcak tutarak önlenebilir. Tersi, sempateklomi ameliyatından başka çarenin kalmayacağı duruma yol açabilir. Bu ameliyatla kan damarlarına büzülme emrini veren sinir bağlantısı kesilir. Titreşimin neden olduğu Raynaud fenomeni ise ancak işi bırakmakla düzelir. Raynaud hastalığı tehlikeli olmaktan çok rahatsız edicidir ve parmakların sıcak tutulmasıyla şikayetler en düşük düzeyde tutulabilir.

 

Benzer yazılar

yorum yok

Yorum yaz