Sosyal Sıhhiye

Bebeklerde Pişik Sorunu

16 Ocak 2018
pisik

Pişik, bebeklerde sık görülen bir rahatsızlıktır. Her zaman önlenemese bile, tedaviye hemen başlanarak, çocuğun rahata kavuşturulması sağlanabilir.

Ne kadar iyi bakılırlarsa bakılsınlar, aşağı yukarı bütün bebeklerde zaman zaman pişik olur. Bebeğin altı sık sık kirlendiği için, yumuşak ve duyarlı olan derisinin nemden, kirden ve bezin sertliğinden etkilenmesi neredeyse kaçınılmazdır. Ancak pişiğin neden ye nasıl olduğunu bilmek, bebek için ciddi bir sorun oluşturmadan geçilmesini sağlayabilir.

Nedenler

En sık görülen pişik, idrarın, dışkıda bulunan bakterilerle temas etmesiyle oluşan tepki sonucu açığa çıkan amonyağa bağlıdır Bu amonyağın bebeğin derisi üzerinde yakıcı etkisi vardır (‘amonyak dermatiti ‘ne yol açabilir) İnek sütüyle beslenen çocukların ilişkisi daha fazla baz özelliktedir ve daha fazla amonyak açığa çıkararak ‘ışık yapar_ Buna karşılık anne sulu alan bebeklerde pişik daha azdır. Yine de bu tur pişik (amonyak dermatiti) bulun çocuklarda dışkıyla kirlenen bez hemen değiştirilmelidir, fazla kalır ve idrarla karışırsa pişik nedeni olabilir Bebeğin bezlerinin iyice yıkanmaması ve bakterilerden arındırılmaması durumunda da amonyak dermatiti oluşur. Sert bezler de, sürtünmeyle deriyi tahriş edip pişiğe elverişli ortam yaratabilirler. Lastik külotlar ise, nemin buharlaşmasını önleyerek, pişik suretini hızlandırır. Pişik benzeri deri rahatsızlığının bir nedeni de mantar (Candida albıcans) enfeksiyonudur. bebeğe doğum sırasında annenin vajinasından ya da sonradan kirli biberon yoluyla mantar bulaşabilir. Bakteri ağız, dan makata, oradan da çocuk bezlerine geçer .

Bazen konak (seboreik dermatit) da pişik oluşturur. Baştan düşen kepek, bedenin öteki bölgelerıni,bu arada bezli bölgeyi de etkiler.

Belirtiler

Amonyak pişiği, dış cinsel organların çevresinde, nemli ve kırmızı alanlar oluşturur. Kontrol altına alınmazsa kalçaya da yayılır. Neredeyse birkaç saat içinde pişik şiddetlenebilir ve sonra deri buruşuk ve kalınlaşmış bir görünüm alır, kagıt gibi soyulur. Zamanla pişik bölgesinde yaralar oluşur. Mantar enfeksiyonu nedeniyle başlayan pişik, makat çevresinden başlayıp kalçaya yayılır. Aynı zamanda ağzın içinde, dilde, damakta ve yanak içlerinde de beyaz alanlar görülebilir. Konak (seboreik dermatit) nedeniyle oluşan pişik, kahverengimsi kırmızıdır ve kundak belgesiyle birlikte bedenin öteki bölümlerine de yayılma eğilimi gösterir.

Evde tedavi

Bebeğin altı her zaman iyi temizlenmelidir, herhangi bir tahrişe rastlanıldığında, sabunlu su yerine, bebekler için özel olarak hazırlanmış losyonlar ya da yağlar kullanılabilir. Sonra da pişik yerine çinkolu ya da silikonlu bir merhem sürülür. Her fırsatta altı açık bırakılarak, derinin hava alması sağlanmalıdır. Bebeğin gün boyu altının bağlanması gerekiyorsa, bezinin sık sık değiştirilmesine özen göstermek gerekir.

(Kaynak Kitap: Doktorumuz Ansiklopedisi)

Benzer yazılar

yorum yok

Yorum yaz