KADIN OLMAK

9a0d41fd61a13c63350ebe7c1b4aed38

Pek kolay değil bu ülkede, hatta dünyada kadın olmak… Doğuştan adaletsizdir bir kere.

Cinsiyet ayrımcılığı olan, erkek egemen, ataerkil toplumlarda doğan kadınlar doğuştan yabancıdır geldiği aileye. Hatta uzaylı muamelesi bile görebilir. Bebeklikten başlar geleceksizlikleri.

Çocukta olsa kızdır o. Erkekten çooook farklıdır. Kafalarındaki beyin oranının erkeğinkinden daha fazla olmasına rağmen. Erkekten geri muamelesi görür. Bunun adı da öğretilmiş çaresizliktir.

Beşikten başlanır örtülüp, saklanmaya. Neden? Aç gözlü erkeklerden korunması talebidir…

Erkek çocukları doğuştan terbiyeyle aşılılarmış gibi kız çocukları terbiyelenir.

Okumak ister kadın. Tuhaf gelir insanlara. Ne olacak ki okuyunca? Çocuğunun anası, eşinin hizmetçisi, geyşası olsun yeterdir.

Oysa işin aslı. Eğer ekonomik geliri yoksa eyvah. Sanma çocuklarının anası, hizmetçi bile olamazsın. Cahil ana mı olurmuş?

Çalışıyorsan da farklı değil ne garip değil mi? Okumuşsundur adam olmuşsundur. Ama potansiyel yollusundur. Hele karma ortamda çalışıyorsan işin daha zor.

Kadın olmak zor şey bu ülkede cevval olacaksın, namusunu koruyacaksın, saygı duyulmak için çok çalışacaksın. Öyle altın tepside sunmuyorlar saygıyı kadına. Kolay mı?.. Biraz güzelsen durum daha vahim herkesin gözü üstündedir. Yaptığın işten çok kalıbınla anılırsın bunun sonu da hep istismardır. Hem psikolojik hem fizyolojik. Yani hayatta zaten 1-0 gerisindir.

Sen kadınsın. Güvenilir olduğunu sanman veya onurlu yaşadığına inanman bir anlam ifade etmez gözlerinde.

Hamileyken dayak yersin. Sorun değil karnındaki de onundur zaten. Dokuz aylıkken bile sekse maruz kalabilirsin. Doğal Sapkınlığın sonu yoktur. Zamanla kadın tecavüzü cinsellik sanarak yaşar ömrünü.

Adaletsizliğin üzerinde yuvarlanıyorsa bu dünya nice annelerin gözyaşları kızlarının saçına karışmasına, nice kadının varken yok olmasına kim ne diyebilir ki…