Kitap Kültür

Baba ve Piç

17 Kasım 2016
baba-ve-pic-elifsafak

Kitabı elime almadan isminden dolayı okuyup okumamakta kararsız kaldım ama okuduktan sonra da “iyi ki okumuşum Allah kahretsin!” dediğim bir kitaptır Baba ve Piç…Okuyunca ne demek istediğimi anlarsınız.

Baştan sona soluksuz okutacak bu kitap kendini. En tepeye çıktığınızda yere çakılacaksınız.

“Ermeni Soykırımı”na farklı bir pencereden bakmanıza yardımcı olacağına eminim. Aklında tarihe şüphe ile bakan ve araştırmayı sevenler de nasibini alır, hatta şaşıracakları yönleri keşfedecektir ötekileştirilmişlerin hayatını yaşarcasına.

Geniş zamanlarda Tanrı’ya tepki koyup da dar zamanlarda yardımını isteyenlerden değildi. İçindeki ateistten özür diledi.

Okuyanlarda altın vuruş etkisi yaratmak istemiş olmalı Elif ŞAFAK. Bir kez daha hayran kaldım her kitabında olduğu gibi.

Hayatta başarmak için yeteneğin ya da sebebin yoksa uğraşma boşuna, bir şey olmakla yetin. Sahip olma, sadece ol!

gibi cümleler kurarak, okuyucunun gerçek hayatında yaşadığı veya yaşayabileceği ruh hallerini kitaba aktarabiliyor. Böylece kitabı okuyanlar, Elif Şafak ın yazdıklarında kendilerini bulabiliyorlar..

Kitapta kendini bulma durumu, okuyucu ile kitap arasında bir bağ oluşmasını sağlıyor. Çünkü; okuduğunuz eserde kendi hayatınızdan izler bulursanız, kitabı roman kategorisinden çıkarıp, kendi yaşadıklarınız ile karşılaştırıyor ve sanki romanın içindeki bir karakter sizmişsiniz gibi hissediyorsunuz.

İçindeki karakterlerin hikayelerini ustaca bir ağ ile ören ve her birinde ayrı bir film izler gibi etki uyandıran bu kitabı okuyun ve aklınızın bir yerlerine yerleştirin. Zaten okuyunca bir müddet etkisinden kurtulamayacağınız bir eser olmuş.15048171_196842510766830_2696381439091408896_n

 

 

Benzer yazılar

yorum yok

Yorum yaz