Sosyal Sıhhiye

Ayakta Parmakarası Mantarı Neden Olur? Tedavisi

4 Ocak 2018
ayakmantari

Parmak arası mantarı tedaviye genellikle iyi yanıt veren bir hastalıktır. Ancak, daha önemlisi, gerekli önlemleri alarak bu hastalıktan korunmaktır.

Parmak arası manian, ayağı ilgilendiren sorunların en sık rastlanılanlarından biridir. Her yaştaki insanda olabilir, ama küçük çocukların bir tür bağışıklığı olduğu görülmektedir.

Nedenleri

Parmak arası mantarının tek gerçek nedeni, kişisel temizliğe yeterince dikkat etmemek ve yıkandıktan sonra ayakları iyice kurulamamaktır. Ayakları çok fazla terleyen insanlar mantar enfeksiyonuna özellikle yatkındırlar. Hava almayan, lastik ayakkabıların giyilmesi de parmak arası mantarı olasılığını yükseltir.

Parmaklar arasındaki terli, nemli kısımlar, mantarların yerleşmesine elverişli ortamlardır. Buraya yerleşen mantarlar, önce bedenin her gün döktüğü ölü deriyi sindirmeye başlar, sonra da canlı dokuya zarar verip iltihaba yol açarlar.

Belirtiler ve tedavi

Parmak arası mantarının ilk belirtisi rahatsızlık ve kaşıntıdır. Bunları o bölgede derinin soyulması izler, derinin soyulmasına kötü ayak kokusu eşlik edebilir.

Ağır vakalarda parmakların arasında kırmızı yarıklar oluşur. Daha da ciddi durumlarda ise, parmak tırnakları etkilenir. Mantar tırnak dokusuna yayılmaya başlayınca, tırnaklar yumuşar ya da kolayca kırılmaya başlarlar. Tırnağın kalınlaşmasını en dış tabakanın hemen altında gözlemek mümkündür.

Modern mantar kremleri ve tozları oldukça etkilidir. Klotrimazol ve tolnafat gibi maddelerin merhem biçimindeki kullanımı çok yararlıdır. Bunlar belirtilerin ortadan kalkmasını izleyen iki-üç hafta sonrasına kadar her gün kullanılırlar.

Enfeksiyonun daha ciddi olduğu ve tırnakların da etkilendiği durumlarda doktor, “griseofulvin” adlı bir ilacın ağızdan alınmasını önerebilir, ilaç bir-iki hafta içinde etkisini gösterir. Bundan sonra, yeniden enfekte olmamak için ayağa, çoraplara ve ayakkabılara toz mantar ilaçları serpilir.

Parmak arası mantarının önlenmesi

Parmak arası mantarı olasılığı ayak bakımı ile ilgili birkaç noktaya dikkat edilerek azaltılabilir

  • Ayaklarınızı hor gün sabunla yıkamalı tırnak içlerindeki ve parmak aralarındaki pislikleri temizlemelisiniz.

  • Her parmağı ayrı ayrı kendi havlunuzla kurulayın; özellikle parmak aralarına dikkat edin

  • Ayaklarınıza toz haldeki mantar ilaçlarından serpin. Yeniden enfekte olmayı engellemek için, aynı işlemi ayakkabılarınıza da uygulayın.

  • Her gün temiz pamuklu ya da yünlü çorap giyin Naylon çoraplardan ve lastik ayakkabılardan kaçının. Ayağınız terliyorsa, açık ayakkabılar giyin

Benzer yazılar

yorum yok

Yorum yaz