Sosyal Sıhhiye

Ağrı Kesiciler ve Vücudumuza Etkisi

12 Aralık 2017
agrikesici

Narkotik ilaçlar tıpta ağrı kesici olarak kullanılırlar. Ancak, afyondan ya da sentetik maddelerden türetilen bu maddeler, şiddetli ruhsal ve fiziksel bağımlılık yaratabilirler.

Tam olarak narkotik ilaçlar, bilinçte bulanıklık ve genel bir uyuşma yaratan, ağrı kesici nitelikler taşıyan herhangi bir maddedir. Ancak, gerek yasal, gerekse günlük kullanımda “narkotik”, kokain (bir uyarıcıdır) gibi yasa dışı maddelerden barbitüratlar gibi merkezi sinir sistemini etkileyenlere kadar uzanan geniş bir diziyi içine alır. Burada ele alınan ise yalnızca, hekimlerin narkotik adını verdiği, afyon ile onun sentetik türevleridir. Bu anlamda narkotiklerin başlıca kullanım alanları ağrı kesiciler ve öksürüğü, şiddetli ishalleri önleyen ilaçlardır. Doğal maddeler

Saf afyon tıpta pek kullanılmaz; ama en önemli türevleri olan morfin ve kodeinin geniş bir kullanım alanı vardır. Öteki önemli türevleri ise, papaverin (istemsiz kas gevşeticisi) ve noskapin’dir (öksürük giderici).

Morfin, tıpta kullanılan en değerli ilaçlardan biridir ve etkisi afyondan on kez daha güçlüdür. Şiddetli ağrıları denetim altına almada, ishalleri tedavi etmede, öksürüğü kesmede kullanılır. Morfin, ya morfin sülfat olarak enjeksiyonla damara verilir ya da ağızdan alınır. Ayrıca bazı ilaçlarda, çeşitli maddelerle birlikte yer alır.

Kodeinin bedendeki etkisi morfinin-kine benzer; ancak gücü onunkinin dörtte biri kadardır. Düşük şiddette ağrıları, kolayca bağımlılığa yol açma tehlikesi olmaksızın giderir. Morfinden farklı olarak narkoz (uyku ve anestezi) yerine coşkunluk yaratır. Birçok öksürük ilacının, ishal önleyici ilacın ve ağrı kesicinin bileşenidir. Kodeinsiz ağrı kesicilerin etkisi daha zayıftır.

Sentetikler

Afyon alkoloitleriyle aynı özelliklere sahip birçok madde sentetik olarak verilir. Bunlardan dolantin doğum ağrılarını kesmede, metadon ise eroin bağımlılığının tedavisinde kullanılır.

Bu gruptaki en önemli madde eroindir. Etkisi, kimyasal bakımdan çok benzediği morfinden üç kat daha güçlüdür. Tıpta kullanımı pek yoksa da kimi ülkelerde aşırı şiddetli ağrılarda, özellikle ölüme yakın hastalarda kullanılır. Ağır fiziksel ve ruhsal bağımlılık doğurur.

Benzer yazılar

yorum yok

Yorum yaz